BANJALUKA, Cijene ranog voća i povrća u marketima širom Republike Srpske i više su nego paprene, pogotovo ako u obzir uzmemo činjenicu da, primjera radi, kilogram grožđa košta osam konvertibilnih maraka, što je skuplje od kilograma većine vrsta mesa.
Kada uporedimo cijene povrća i mesa, dolazimo do podataka da i paprike babure koštaju koliko i kilogram piletine, oko pet KM. Isto toliko košta i mladi luk, a za krastavce treba izdvojiti četiri KM.
U velikim banjalučkim marketima cijene su još paprenije, pa tako kilogram bijelog grožđa košta 8,50 KM, a crno je jeftinije za marku. Nešto jeftiniji je i kivi, koji košta četiri, dok je kilogram krušaka oko dvije marke.
I u ostalim gradovima, poput Bijeljine, Prijedora ili Doboja, izbor ranog voća i povrća je raznovrstan, a cijene se ne razlikuju od onih u Banjaluci.
S druge strane, trgovci kažu da cijene nisu previsoke jer se rano voće i povrće većinom uvozi ili gaji u plastenicima.
“Dok je nama i ovo niska cijena voća i povrća, jer gotovo da i nemamo zarade, kupcima je preskupo. Ranije se kupovalo na kilograme, a danas je došlo vrijeme da se kupuje po jedan-dva komada voća ili povrća”, rekao je jedan od trgovaca na banjalučkoj tržnici.
U “Interexu” navode da im prodaja ide dobro iako su cijene ovog voća i povrća visoke.
“Primjera radi, mladi krompir košta dvije KM, a stari je duplo jeftiniji, ali onaj ko je namjerio da kupi mladi, od njega neće odustati iako je cijena visoka”, kazali su iz ovog tržnog centra.
Tatjana Raković, portparol “Mercatora”, kazala je da u asortimanu svježeg programa redovno nude kvalitetno i svježe voće i povrće tokom cijele godine.
“Kupci su navikli da u ‘Mercatoru’ uvijek imamo najbolji kvalitet svježeg voća i povrća, tako da je naša ‘mala pijaca’ redovno dobro posjećena. Cijene voća i povrća se formiraju na bazi dnevne ponude dobavljača i uslova na tržištu, a ‘Mercator’ za svoje kupce redovno priprema akcijske cijene ranog voća i povrća, kao i ostalih atraktivnih proizvoda”, pojasnila je Rakovićeva.
Iako su cijene ranog povrća paprene, potrošači kažu da su u odnosu na isti period prošle godine cijene niže za deset odsto.
“Činjenica je da je u odnosu na prošlu godinu cijena voća i povrća niža za deset odsto. Poljoprivrednici su se opredijelili za plastenike, pa imamo bolju ponudu”, kazao je Dragovan Petrović, sekretar Udruženja potrošača Republike Srpske.
Prema njegovim riječima, cijene ranog voća i povrća su u zimskom periodu u trendu rasta sve do početka maja.
“Kada dođemo do maja, cijene padaju, pogotovo povrća, a najbolja ponuda je u avgustu”, ističe Petrović, dodajući da je većina voća i povrća u marketima iz plastenika.
Kako kaže, platežna moć stanovništva i dalje je niska, opada stalno, pa je potražnja za voćem i povrćem u ovom periodu manja.
Uvoz 2,3 miliona KM
BiH je samo u januaru i februaru ove godine uvezla krastavaca, kupusa, mrkve, graha i jabuka u vrijednosti većoj od 2,3 miliona maraka. Ovi podaci potvrđeni su iz Spoljnotrgovinske komore BiH. Uvoz ovih namirnica u prošloj godini iznosio je blizu 18,5 miliona maraka. Nezavisne novine