BIJELJINA, Republika Srpska, zahvaljujući svojim značajnim vodnim resursima ima velike mogućnosti za proizvodnju hidroenergije, a u zavisnosti od hidroloških prilika iz hidroelektrana se pokriva 45 do 55 odsto elektroenergetskih potreba, rekao je stručni saradnik za zaštitu voda u Javnoj ustanovi “Vode Srpske” Ozren Đurić.
“Hidroenergetika je jedan od najpovoljnijih korisnika voda, gledano sa aspekta i integralnog korištenja voda i vodnog bilansa”, rekao je Đurić na konferenciji za novinare u Bijeljini povodom 22. marta -Međunarodnog dana voda koji “Vode Srpske” ove godine obilježavaju pod motom “Voda i energija”.
On je napomenuo da, ukoliko se uz postojeće, izgrade i nove hidroelektrane “Vrbas”, “Gornja Drina”, “Gornji horizonti” i “Bosna”, Republika Srpska oko 2025. godine može da pokriva čak 70 odsto elektroenergetskih potreba iz hidroelektrana.
On je podsjetio da se najveći dio proizvodnje trenutno ostvaruje u sistemu Hidroelektrana /HE/ na Trebišnjici i u HE “Višegrad”, koji svako ponaosob proizvode po 45 odsto ukupne hidroenergije.
“Sistem na Vrbasu proizvodi oko pet odsto najvećim dijelom bazne energije, dok ostale male HE 60 do 70 gigavat-časova godišnje”, rekao je Đurić.
Načelnik Odjeljenja za zaštitu i korištenje voda u ovoj ustanovi Nebojša Nikolić kaže da sva provedena istraživanja pokazuju da veliki dio Republike Srpske ima značajan potencijal u pogledu geotermalnih voda.
“Ukupni termoenergetski potencijal se procjenjuje, na osnovu postojećih izvora i bušotina, na više od 1.000 megavata–termalnih”, rekao je Nikolić.
Prema njegovim riječima, područja najvećeg potencijala su dijelovi Posavine, Semberije i Lijevča Polja.
“Najveći potencijal korištenja geotermalne energije u Republici Srpskoj je u agrokulturi, akvakulturi i u grijanju, odnosno toplifikaciji naselja”, naveo je Nikolić.
Govoreći o korištenju geotermalnih resursa u Republici Srpskoj, on je istakao da se isključivo koriste hidrotermalni resursi niže temperature – do 75 stepeni Celzijusovih, te da korištenje geotermalnih voda zaostaje za stepenom izraženosti resursa.
Stručni saradnik u “Vodama Srpske” Jelena Vićanović kaže da je prednost proizvodnje energije u hidroelektranama očigledna.
“Hidroenergija se proizvodi na način koji generiše gasove koji izazivaju efekat staklene bašte. Glavne prednosti, kako malih, tako i velikih hidroelektrana mogu se grupisati u tri kategorije – ekonomske koristi, socijalne i prednosti zaštite životne sredine”, rekla je Vićanovićeva.
“Vode Srpske” organizovaće sutra, zajedno sa učenicima, akciju čišćenja obale rijeke Save. Srna