LONDON, Nejednakost se produbljuje u Velikoj Britaniji, imajući u vidu da su prihodi pet najbogatijih porodica rasli četiri puta brže nego prihodi ostatka populacije, navodi međunarodna organizacija za borbu protiv siromaštva u svijetu, Oxfam.
Pet najbogatijih britanskih porodica posjeduju bogatstvo u vrijednosti od 33,7 milijardi evra, što je jednako sredstvima kojima raspolaže 12,6 od ukupno 63 miliona Britanaca.
Na čelu najbogatijih Britanaca na Forbesovoj listi je vojvoda od Westminstera Gerald Cavendish Grosvenor, čije se bogatstvo procijenjuje na 9,4 milijardi evra, koliko posjeduje 10 odsto najsiromašnijeg britanskog stanovništva.
U vlasništvu aristokratske porodice Grosvenor je 77 hektara zemljišta u najluksuznijem dijelu Londona u blizini Bakingemske palate, zatim 39.000 hektara zemlje u Škotskoj, 13.000 hektara u Španiji, kao i ogroman broj nekretnina.
Na drugom mjestu su braća Indijci, David i Simon Reuben, čije se bogatstvo procijenjuje na sedam milijardi funti, a čiji se biznis sastoji u poslovima s nekretninama i internetom.
Treći na listi su takođe Indusi, Srichand i Gopichand Hinduja, porodični vlasnici globalnog konglomerata Hinduja Group, osnovane u Indiji, a sa sjedištem u Londonu. Njihovo bogatstvo, čiji iznos nije naveden, potiče od automobilske, vojne i industrije energetike Indije.
Na četvrtom mjestu je porodica Cadogan, koja je vlasnik velikog broja nekretnina, 36 hektara zemlje u Čelziju, Najtsbridžu i Londonu, a na petom je Mike Ashley, vlasnik lanca prodavnica Sports Direct.
Između 1993. i 2011. godine prihodi bogatih Britanaca su duplirani, dok su prihodi 90 odsto populacije povećani samo za 27 odsto. Britanija je na putu da postane duboko podijeljena zemlja u kojoj prihodi bogate elite rastu, dok milioni porodica ne uspijevaju da sastave kraj sa krajem, navodi Oxfam.
To nije znak uspješne ekonomije već neuspjeha koji je rezultat političkog izbora koji mora da se promijeni, dodaju analitičari te agencije. Tanjug