PARIZ, Cijene kafe i kakaoa dostigle su ove sedmice najviši nivou u protekle dvije godine zbog straha od smanjene ponude, dok je šećer istovremeno pojeftinio.
Kafa je polovinom sedmice na Londonskoj berzi vrijedila 2.218 dolara po toni, što je najviše u posljednjih godinu ipo, dok je na berzi u Njujorku dostigla rekordnu vrijednost u protekle dvije godine od 209,75 centi po funti, prenio je AFP.
Zabrinutost zbog smanjenja ponude brazilske kafe dovela je do rasta cijene “arabike” za oko 80 odsto od kraja januara 2014.
Suša je od početka godine zahvatila zone pod kulturom kafe u Brazilu, najvećem proizvođaču i izvozniku kafe u svijetu. Ovakva suša ne pamti se u Brazilu još od 1950.
Ekstremni vremenski uslovi ugrozili su proizvodnju kafe i u Vijetnamu, najvećem svjetskom izvozniku zrna kafe vrste “robusta”, koja se koristi za dobijanje instant kafe.
Prema procjenama Međunarodne Organizacije za kafu (ICO) svjetsko tržište kafe suočiće se tokom sezone 2014/15. sa deficitom ponude od najmanje dva miliona džakova od 60 kilograma kafe.
Cijena kakaoa je ove nedjelje, takođe, porasla poslije nekoliko nedjelja stagnacije, dostižući najviši nivo u posljednje dvije i po godine na londonskoj i njujorškoj berzi. Tona kakaoa na londonskoj berzi vrijedila je 1.888 funti a na njujorškoj 3.027 dolara.
Prošle godine na svjetskom tržištu kakaoa zabilježen je deficit ponude od 174.000 tone, a ovogodišnji deficit se procjenjuje na 115.000 tona. Nedovoljna ponuda kakaoa na svjetskom tržištu osjećaće se do sezone 2018/19. godine.
Nedostotak kakaoa posljedica je neobnavljanja zasada te kulture na plantažama dva najveća svjetska proizvođača – Obale Slonovače i Gane.
Cijena šećera na svjetskim tržištima je ove nedjelje pala zbog laganog pobošanja klimatskih uslova u zonama uzgajanja šećerne kulture u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču i izvozniku šećera.
“Vremenske prilike su se donekle popravile u zonama uzgajanja šećerne kulture u Brazilu, ali suša je i dalje prisutna u ovom regionu”, ocjenjuju analitičari.
Prošle nedjelje cijena šećera je dostigla najviši nivou u posljednja četiri mjeseca zbog suše koja pogađa pojedine zone šećerne trske u Brazilu. Tanjug