KIJEV, Tim MMF ostaće u Ukrajini i otpočeće s vladom pregovore o programu privrednih reformi i finansijske pomoći MMF, najavila je šefica MMF-a Kristin Lagard.
Misija MMF došla je u Kijev 4. marta da bi procijenila ekonomsku situaciju u zemlji. Obično se misija po obavljenoj procjeni stanja u zemlji vraća u Vašington da bi informisala izvršni odbor MMF o rezultatima svog rada.
“Nakon neformalnog sastanka Izvršnog odbora MMF-a rukovodstvo (MMF) je zatražilo da tim ostane (u Kijevu) i započne proces pregovora”, rekla je sinoć Lagard. Misija bi, prema njoj, svoje poslove u Ukrajini trebalo da završi do 21. marta, prenose svjetske agencije.
Ukrajinski ministar finansija je naveo da je zemlji ove i naredne godine potrebno 35 milijardi dolara, inače joj prijeti bankrot. Podrška MMF se smatra presudnom za finansije Kijeva i povratak ukrajinske privrede na pravi put.
Aktuelni predstavnici Ukrajine zatražili su od MMF-a najmanje 15 milijardi dolara. Portparol MMF Geri Rajs je juče rekao da je još suviše rano za pregovore o konkretnoj visini kredita.
Programe pomoći MMF obično prate strogi uslovi, koji treba da garantuju da će zemlja biti u stanju da ojača svoju ekonomiju i dovede je do rasta. Kanada, Evropska unija, SAD i druge zemlje obećale su da će podržati Ukrajinu, ukoliko bude uveden program MMF.
Prethodni kreditni program za Ukrajinu, u vrijednosti 15 milijardi dolara, MMF je početkom 2011. godine zamrzao, jer je Kijev odbio da sprovede neke reforme, uključujući povećanje cijena gasa za domaćinstva.
Ranije je MMF tražio od Ukrajine sniženje ogromnog fiskalnog deficita, labavljenje deviznog kursa i postepeno ukidanje subvencija za energiju. Očekuje se da će slični uslovi pratiti i novi program spasavanja.
Neki analitičari dovode u pitanje sposobnost nove vlade da sprovede nepopularne reforme. Ukrajinski kabinet sada mora da se suoči sa političkim nemirima i pokušajem pripajanja poluostrva Krim Rusiji, o čemu bi trebalo da se sprovede referendum u nedjelju. Tanjug