SARAJEVO, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je večeras u drugom čitanju Prijedlog zakona o javnim nabavkama sa Izvještajem Komisije za finansije i budžet u kojem je sadržano 25 amandmana.
Prijedlogom ovog zakona obezbjeđuje se primjena pravila i zahtjeva EU u pogledu obezbjeđenja slobode protoka robe, ljudi i kapitala, čime se nastavlja kontinuitet u ostvarivanju načela slobode otvorenog tržišta.
Donošenjem novog zakona jasnije će biti definisana odgovornost svih koji provode postupak, unaprijeđeni mehanizmi prevencije zloupotreba u javnim nabavkama, smanjeni troškovi učešća u postupku, kao i birokratski zahtjevi, te uvedene moderne tehnike i postupci javnih nabavki.
Uvođenjem u zakon više novih članova sistemski se uređuje oblast javnih nabavki i otklanjaju nejasnoće u primjeni dosadašnjih propisa.
Nije usvojen Prijedlog zakona o dopuni Izbornog zakona BiH koji je po hitnoj proceduri predložio Klub poslanika SDP-a.
Predloženim zakonskim rješenjem Parlamentarna skupština BiH određivala bi za koje nivoe vlasti u BiH bi bili održavani izbori, kao i datum njihovog održavanja.
Zakonom je bilo utvrđeno i da mandat članova organa vlasti izabranih na vanrednim izborima traje četiri godine.
U raspravi o ovom prijedlogu zakona poslanici iz Republike Srpske istakli su da on predstavlja lažno obećanje i dodvoravanje građanima koji više od mjesec dana protestuju u Federaciji BiH.
Oni su iznijeli stav da SDP nije bio ozbiljan u svojoj namjeri, predlažući ovaj zakon što pokazuje i niz manjkavosti koje on sadrži, a posebno odredbu da Parlamentarna skupština BiH donosi odluku o održavanju vanrednih izbora za sve nivoe vlasti u BiH, što je za poslanike iz Srpske neprihvatljivo.
Usvojen je zaključak predsjedavajućeg Predstavničkog doma Milorada Živkovića iz SNSD-a kojim se zadužuje formirana Interresorna radna grupa da nastavi sa radom i u što kraćem roku, a najkasnije do sredine aprila, podnese domovima izvještaj o radu i usaglašeni prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH.
Poslanici su prihvatili drugo negativno mišljenje Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost o Prijedlogu zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, čime se obustavlja zakonodavna procedura ovog prijedloga zakona.
Na sjednici Komisije za negativno mišljenje o Prijedlogu zakona glasali su njeni članovi iz Republike Srpske.
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na sjednici 25. februara nije prihvatio prvo negativno mišljenje Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost o Prijedlogu zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti i zadužio je Komisiju da sačini novo mišljenje.
Neslaganje sa predloženim zakonom iskazala je i Vlada Republike Srpske, o čemu je obavijestila Savjet ministara BiH kao predlagača zakona.
Predloženim zakonom definiše se uloga Finansijsko-obavještajnog odjeljenja Agencije za istrage i zaštitu BiH, kao centralne jedinice koja prima, skuplja, evidentira, analizira, istražuje i prosljeđuje rezultate analize u ovoj oblasti.
Prije glasanja o ova tri zakonska prijedloga poslanici su, na prijedlog Kolegijuma Doma, odlučili da današnje zasjedanje bude prekinuto, a sjednica nastavljena 26. marta u 10.00 časova. Srna