NOVI GRAD, Pčelari na području Novog Grada proizvedu godišnje između 30 i 40 tona meda u zavisnosti od vremenskih prilika, rekao je danas predsjednik Društva pčelara iz Novog Grada Miloš Odžić.
Odžić ističe da pčelarima problem predstavlja nedostatak organizovanog otkupa pa med najviše prodaju na kućnom pragu zbog čega nema ni jednistvene cijene.
“Cijena meda je od 10 do 15 KM za kilogram. Konkretno prošle godine, koja je bila sušna, bilo je vrlo malo livadskog meda, malo više je bilo kestenovog i najveći je bio prinos bagremovog meda. Zato su sada i livadski i kestenov med skuplji od bagremovog”, naveo je Odžić.
Prema njegovim riječima, na području novogradske opštine ima 36 registrovanih pčelara, ali ima i onih koji nisu regiostrovani a bave se proizvodnjom meda.
“Ima dosta proizvođača koji nisu registrovani i ne ostvaruju pravo na podsticaje jer registracijom gube neka druga prava”, dodao je Odžić.
On je naveo da je u posjedu registrovanih pčelara 2.500 pčelinjih društava, a da ih je prema njegovoj procjeni još toliko kod neregistrovanih proizvođača meda.
Odžić je na danas održanoj redovnoj godišnjoj skupštini Društva pčelara ocijenio da podsticaji za ovu proizvodnju nisu stimulativni.
“Republički podsticaji za pčelare koji imaju minimalno 50 pčelinjih društava su četiri KM po košnici a opštinski za pčelare sa najmanje 40 pčelinjih društva tri KM po košnici, što nije dovoljno”, rekao je Odžić.
Tokom diskusije na skupštini rečeno je da pčelari još nisu dovoljno informisani o tome šta će im donijeti preregistracija poljoprivrednih gazdinstava i razvrstavanje na komercijalna i nekomercijalna gazdinstva.
Na današnjoj sjednici usvojen je izvještaj o radu Društva pčelara u 2013. i plan rada u ovoj godini. Srna