BANJALUKA, Službenici Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH su za prva dva mjeseca ove godine oduzeli raznu robu u vrijednosti većoj od 250.000 KM, od čega najviše tekstila, obuće, kozmetike i tehničke robe, rečeno je u UIO BiH.
U prošloj godini ovlašteni službenici UIO BiH podnijeli su 548 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka nadležnim sudovima u BiH i izdato je 477 prekršajnih naloga, zbog sumnje da su počinjeni prekršaji iz oblasti indirektnih poreza, a ukupna vrijednost oduzete robe bila je 6,2 miliona KM.
Roba koja je predmet carinskog prekršaja, a koju službenici UIO BiH oduzimaju prilikom obavljanja svojih redovnih aktivnosti, ima karakter privremeno oduzete robe, te u tom smislu UIO BiH ne može njom slobodno raspolagati.
O konačnoj sudbini privremeno oduzete robe odlučuju nadležni sudovi po osnovu podnesenih zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, a odluka suda je u tom pogledu konačna i obavezujuća za UIO.
Za pravosnažno oduzetu robu, nadležni sud obično u presudi navede šta će se s predmetnom robom dalje dešavati, hoće li se roba uništiti, prodati ili nešto treće, a sve u zavisnosti od vrste robe.
Kada je riječ o prodaji pravosnažno oduzete carinske robe, UIO BiH takvu robu prodaje u skladu sa Odlukom o prodaji carinske robe i ova uprava je tokom prošle godine organizovala 100 aukcija za prodaju robe koja je oduzeta zbog utvrđenog carinskog prekršaja.
Vrijednost robe koja je prodata tokom prošle godine iznosila je 450.000 KM.
Osim robe oduzete zbog carinskih prekršaja, prodaje se i ona koja je oduzeta u postupku prinudne naplate zbog neplaćanja dugova.
U skladu sa Odlukom o prodaji carinske robe, nadležni regionalni centri UIO pripremaju spiskove robe za koju su ispunjeni uslovi za prodaju.
U nadležnim regionalnim centrima formirane su komisije koje vrše procjenu vrijednosti robe koja se prodaje, s tim što postoji mogućnost, ako to zahtijeva situacija i specifičnost određene robe, da se angažuje i spoljno lice – stručnjak ili sudski vještak, koji će pomoći u procjeni vrijednosti robe koja se prodaje.
Vrijednost robe, u koju su uključeni svi indirektni porezi, komisija utvrđuje na osnovu raspoložive dokumentacije i stvarnog stanja robe koja se izlaže prodaji. Ukoliko se vrijednost robe ne može utvrditi na ovaj način, komisija vrijednost robe utvrđuje na osnovu cijene identične ili slične robe na domaćem tržištu, umanjene za uobičajene troškove poslovanja u trgovini.
Aukcije su javne i objavljuju se posredstvom veb stranice UIO BiH, na oglasnoj tabli regionalnog centra koji vrši prodaju, do odgovarajućih dnevnih listova i slično, i na aukciji mogu učestovati pravna i punoljetna fizička lica, kao i fizička lica koja obavljaju djelatnost registrovanu kod nadležnog organa, pod uslovom da polože propisani depozit.
Na aukciji ne mogu učestvovati zaposleni u UIO i lica koja su u rodbinskom odnosu sa nekim od zaposlenih u ovoj upravi trećeg koljena linijskog ili tazbinskog krvnog srodstva.
Svi učesnici aukcije, na zahtjev, treba da se identifikuju predočavanjem lične karte ili pasoša, odnosno punomoći o zastupanju ukoliko je riječ o zastupnicima.
Prije početka aukcije, ponuđači su dužni položiti depozit u iznosu od 10 odsto od početne cijene robe koja se prodaje.
Depozit se uplaćuje bezgotovinski na depozitni račun Uprave ili gotovinom na blagajni regionalnog centra na sam dan održavanja aukcije.
Ako prva javna aukcija ne uspije ili ako je po okončanju aukcije ostalo neprodate robe, komisija odlučuje da li će se održati druga aukcija ili će se prodaja izvršiti posredstvom direktne prodaje. Ukoliko komisija odluči da se održi druga aukcija, ona se održava pola časa nakon okončanja prve.
Na drugoj javnoj aukciji, minimalna dogovorena cijena za prodaju robe umanjuje se na 75 odsto od cijene utvrđene za prvu javnu aukciju. Svi koji su ranije položili depozit za prvu aukciju, imaju pravo da učestvuju na drugoj aukciji na osnovu ranije položenog depozita.
Ako su aukcija ili licitacija poništene ili nisu uspjele ili je po okončanju aukcije ili licitacije ostalo neprodate robe, stvaraju se uslovi za postupak direktne prodaje.
Ponude za direktnu prodaju se dostavljaju u zatvorenoj koverti najmanje 24 časa prije vršenja direktne prodaje, koverte se otvaraju javno i roba se prodaje licu sa najboljom ponudom.
Kupac je dužan kupoprodajnu cijenu uplatiti na Jedinstveni račun Uprave u roku od pet dana od dana izvršene prodaje, odnosno od dana dobijanja obavještenja o okončanju postupka po prigovoru, a roba se preuzima po dostavljanju dokaza o uplati. Srna