BANJALUKA, Privredna komora Republike Srpske uputila je Ministarstvu finansija Srpske inicijativu za izmjenu Zakona o fiskalnim kasama, s ciljem njegovog usklađivanja sa propisima zemalja u okruženju i izjednačavanja položaja domaćih obveznika.
U saopštenju Privredne komore navedeno je da se osnovni zahtjevi privrednika iz Srpske odnose na oslobađanje od obaveze registrovanja prometa dobara na veliko preko fiskalne kase, oslobađanje od ove obaveze takozvanih malih privrednika, brisanje obaveze čuvanja odštampane kontrolne trake tri godine, ukidanja obaveze godišnjeg tehničkog pregleda fiskalnog sistema, te unapređenje tehničkog funkcionisanja prenosa podataka preko servera Poreske uprave Srpske, kao i sistema kontrole od poreskih inspektora.
“Upoređujući propise u okruženju, ustanovili smo da je Zakonom o fiskalnim kasama Srbije definisano evidentiranje svakog pojedinačno ostvarenog prometa dobara na malo, odnosno svake pojedinačno izvršene usluge fizičkim licima preko fiskalne kase, dok je našim zakonom uređena obaveza registrovanja prometa posredstvom fiskalne kase bez razlike da li je riječ o prometu dobara na veliko ili na malo”, navedeno je u saopštenju.
Iz Privredne komore dodaju i da su zemlje u okruženju, kao i Federacija BiH, posebno definisale oslobađanja od obaveze registrovanja prometa preko fiskalne kase za takozvane male obveznike, uzimajući u obzir nepovoljne uslove poslovanja uzrokovane uticajem krize.
“Zakonska obaveza čuvanja odštampane kontrolne trake tri godine dodatno je opterećenje za obveznike, jer zahtjeva obezbjeđivanje prostora za skladištenje ove trake, a njena svrha i iskoristivost je upitna, s obzirom da se svi podaci odštampani na njoj brišu i postaju nečitki nakon kratkog vremena. Uzimajući u obzir nemogućnost korištenja kontrolne trake ubrzo nakon štampanja, korisno bi bilo ukinuti ovu obavezu koja ne ispunjava svrhu zbog koje je propisana”, navode iz Privredne komore.
Prema njihovim navodima, privrednici u Srpskoj smatraju da aktuelna zakonska obaveza godišnjeg tehničkog pregleda fiskalnog sistema, odnosno fiskalnog proizvoda, nepotrebno pada na njihov teret, s obzirom da tehničku ispravnost i funkcionalnost fiskalnog proizvoda treba da garantuje proizvođač.
“Privrednici, obveznici Zakona o fiskalnim kasama, suočavaju se i sa problemima u konekciji između servera Poreske uprave Srpske i krajnjih korisnika, zbog čega se korisnicima izriču novčane kazne iako nije riječ o njihovoj grešci. Zakonom bi trebalo definisati obavezu Poreske uprave Srpske da, ukoliko primijeti kvar ili nepravilnosti u navedenoj konekciji i radu servera, o tome obavijesti obveznika, umjesto slanja inspekcije i naplate kazni”, navodi se u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da je oprema koja se koristi za evidentiranje prometa preko fiskalne kase lošeg kvaliteta i podložna kvarovima i blokadama, pa su obveznici primorani da često koriste usluge ovlaštenog servisera, što im stvara dodatni trošak.
Iz Privredne komore Republike Srpske napominju i da zabrana postavljanja bilo kakvog drugog štampača ili POS štampača na prodajnom mjestu pored fiskalne kase ili fiskalnog štampača, takođe, predstavlja problem u praksi s obzirom da postoje djelatnosti koje zahtijevaju dodatne štampače za druge dokumente, kao što su različiti izvještaji, narudžbe i slično, a za kojima najčešće imaju potrebu ugostiteljski objekti.