BANJALUKA, Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS liječenje oko 6.570 osiguranika u FBiH i Srbiji tokom prošle godine platio je oko 20,9 miliona maraka, što je za 1,8 miliona KM manje u odnosu na godinu ranije.
Istovremeno, za liječenje 49 osiguranika iz RS u inostranstvu, kao i teško oboljelih pacijenata, izdvojeno je oko 584.000 KM.
“Razlog manjeg troška FZO RS za liječenje izvan RS, kao i smanjenje broja osiguranika koji se upućuju na liječenje izvan RS ogleda se u tome da su u posljednjih nekoliko godina zdravstvene ustanove u RS uvele brojne nove usluge, što je doprinijelo da se značajno smanji broj pacijenata upućenih na liječenje izvan RS”, ističu iz FZO.
Kako dodaju, na liječenje izvan RS osiguranici se upućuju u one zdravstvene ustanove s kojima FZO RS ima potpisan ugovor.
“Imamo potpisane ugovore s više zdravstvenih ustanova izvan RS u koje se upućuju na liječenje naši osiguranici, uglavnom u Srbiji i FBiH. To su Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje, Institut za majku i dete, Klinički centar Srbije, VMA Beograd, UKC Tuzla i drugi”, kažu u Fondu.
Naglasili su da osiguranicima kojima je odobreno liječenje izvan RS u ustanovama koje imaju ugovor s Fondom FZO finansira troškove u cjelini, izuzev participacije koju plaćaju osiguranici koji nisu oslobođeni plaćanja ove obaveze.
“Izuzetak je liječenje izvan RS na lični zahtjev osiguranika, kada Fond finansira 30 odsto troškova liječenja, a osiguranik snosi sam 70 odsto troškova, jer se liječenje moglo sprovesti i u RS, a osiguranik je insistirao da ga obavi u ustanovi izvan RS s kojom Fond ima ugovor”, kažu u FZO.
Kada je riječ o inostranstvu, osiguranici Fonda mogu ostvariti pravo na finansiranje dijela troškova liječenja u zdravstvenim ustanovama u Italiji, Austriji, Njemačkoj, Rusiji i drugim zemljama, s kojima Fond nema ugovor, i to ako srbijanske ustanove ne mogu da sprovedu liječenje.
“U ovim slučajevima Fond finansira minimalno 30 odsto troškova liječenja, ali i više, u zavisnosti od mogućnosti Fonda, potreba drugih osiguranih lica i drugih kriterijuma”, kažu u FZO.
Da je značajno unaprijeđen kvalitet zdravstvene zaštite u RS, svjedoči i podatak da je Klinički centar (KC) Banjaluka prošle godine uveo više od 20 najsloženijih novih medicinskih procedura.
Kako ističu iz KC Banjaluka, uvođenjem medicinskih procedura koje su dosad rađene u drugim regionalnim medicinskim centrima značajno su smanjeni troškovi liječenja pacijenata u RS.
“Naši ljekari se stalno usavršavaju, nadograđuju svoje znanje, koje nesebično dijele s kolegama, i zahvaljujući tome, danas je realnost ono što je prije samo nekoliko godina bilo nezamislivo – da se najrazličitija, najsloženija oboljenja liječe u RS, u Kliničkom centru Banjaluka”, kaže Boris Goronja, pomoćnik direktora KC Banjaluka za medicinska pitanja.
Osiguranici upućivani u inostranstvo zbog:
– Operacija na srcu
– Transplantacija
– Poremećaja u razvoju
– Različitih urođenih anomalija
Nezavisne novine