LONDON, Rusija je ekonomski blisko povezana sa Britanijom i ostatkom Evropske unije (EU), pa bi eventualne finansijske sankcije Zapada Moskvi po svoj prilici pogodile obje strane, ocjenjuje britanski javni servis Bi-Bi-Si.
Rusija je za EU najveći trgovinski partner, sa kojim ostvaruje oko 41 odsto ukupne trgovine, a trgovinska razmjena između te dvije ekonomije u konstantnom je porastu, dostigavši rekordan nivo u 2012.
EU izvozi u Rusiju mahom mašineriju i transportnu opremu, hemikalije, lijekove i poljoprivredne prozivode, a uvozi sirovu naftu i gas. Prema podacima Agencije za informisanje o energetici, evropske zemlje 84 odsto ukupne nafte uvoze iz Rusije, kao i 76 odsto prirodnog gasa. Njemačka je najveći uvoznik ruske nafte i gasa, dok Britanija kupuje oko šest odsto ruskog gasa.
Rusija je 14. na listi najvećih britanskih trgovinskih partnera po izvozu i 16. po uvozu, pokazuju zvanični podaci u Londonu. Ujedinjeno Kraljevstvo uvozi iz Rusije više nego što izvozi u tu zemlju, a u periodu od 2001. do 2011. uvoz iz Rusije uvećan je čak 270 odsto, dok je izvoz porastao 430 odsto.
Rusija je u 2013. bila drugo po veličini izvozno tržište, van EU, za automobile proizvedene u Britaniji, budući da je 9,5 odsto ukupnog izvoza vozila otišlo na rusko tržište.
Za Britaniju su veoma važne ruske investicije, koje su u 2011. iznosile 11 milijardi dolara. Kipar je, s druge strane, primio čak 122 milijarde dolara ruskih investicija, ali to je zbog toga što ruske kompanije koriste prednosti kiparskog finansijskog sistema i povoljne poreske uslove.
Britanske kompanije, takođe, značajno ulažu u Rusiju. Britiš Petroleum drži skoro 20 odsto akcija najvećeg ruskog proizvođača nafte, Rosnjefta, što donosi profit britanskoj kompaniji. Prema izvještaju iz decembra 2012, više od 600 britanskih firmi poslovalo je u Rusiji. Tanjug