KOPAONIK, Odlaganje reformi više nije opcija za Srbiju jer ona više nema fiskalnog manevarskog prostora za djelovanje, poručio je juče šef kancelarije Svjetske banke u Srbiji Toni Verheijen dodajući da bi Srbija trebalo da bude regionalni lider u tome.
“Iz perspektive Svjetske banke Srbija bi trebalo da bude regionalni lider u reformama, a ne da hvata posljednji voz“, rekao je on na panelu posvećenom makroekonomskoj stabilnosti.
Verheijen je rekao da ta finansijska institucija želi da naredna vlada paket reformi koje se prije svega osnose na poboljsaanje konkurentnosti stavi na dnevni red i da Srbija tako pokaže liderski kapacitet.
Takođe se osvrnuo na javni sektor i izdvajanja za plate zaposlenih u javnom sektoru navodeći “da to ne bi trebalo tako da izgleda”, i da se plate isplaćuju na nedjelotvoran i neefikasan način.
“Pitanje je da li želite da nastavite na ovaj način ili da se nastavi sa fiskalnom konsolidacijom uz sređivanje stanja u državnom i društvenom dijelu privrede i usvojiti politike koje će od Srbije napraviti odlično mjesto za investicje“, poručio je Verheijen.
Prema njegovim riječima, trebalo bi razmotriti kako da se sredstva usmjere na kvalitetnije i bolje poslove.
On je podsjetio da je u javnom sektoru zaposleno 800.000 ljudi odnosno 26 radno aktivnog stanovništva, od čega je preko 600.000 u onome što se naziva “opšta uprava”.
U našem zajedničkom radu sa vladom indetifikovane su brojne anomalije u sistemu plata i zapošljavanja u javnom sektoru dok je istovremeno efikasnost slaba – rekao je on.
Takođe je ukazao da se u Srbiji plaćaju neprimjereno velike plate u regulatornim agencijama i preduzećima u državnom vlasništvu.
On je rekao da fondovi moraju bolje koristiti i da treba promijeniti način trošenja novca i usmjeriti ga bolje i kvalitetnije stvari.
Srbija je, kako je ocijenio, među najjlošijim zemljama u Evropi kada je u pitanju efikasnost zdravstva, a zapošljavaju se nastavnici iako se smanjuje broj djece školskog uzrasta.
On je iznio podatak da je broj đaka u osnovnom obrazovanju u Srbiji opao je za 22 odsto od 2002. godine, dok je u istom periodu za 15 odsto povećan broj nastavnika.
Šef Kancelarije Svjetske banke u Srbiji ponovio je da je potrebno ubrzati izdavanje građevinskih dozvola i olakšati regulatorni okvir za zapošljavanje da bi se privukle investicije i povećalo zapošljavanje.
Verheijen je rekao da ima prostora i za smanjenje broja zaposlenih u sektoru bezbjednosti.
Takođe je ukazao da Srbija “sjedi na velikim javnim radovima” čija realizacija čeka aktivnosti predviđene još uvijek nepovučenim zajmovima čija je vrijednost oko tri mijiljarde evra. Tanjug