BANJALUKA , Geološka istraživanja na teritoriji Banjaluke koja treba da pokažu da li najveći grad u RS ima termalne izvore vode koji su ekonomski isplativi za proizvodnju toplotne i električne energije najzad se nastavljaju.
Ove godine trebalo bi da se izvedu prve bušotine koje bi otkrile da li grad leži na prirodnom resursu, koji bi eksploatacijom dao jeftinu energiju.
Potvrdili su nam to iz predstavništva islandske kompanije “Manvit”, gdje su rekli kako nisu odustali od ovog projekta, ali da je on zbog nedostatka finansijskih sredstava išao usporeno, što će se prema najavama uskoro promijeniti. Inače, ova kompanija je za istraživanje dobila koncesiju u trajanju od tri godine.
“Problem je bio u načinu finansiranja jer ‘Manvit’ ovaj projekat nije mogao sam isfinansirati. Zadnju godinu dana smo u pregovorima i uspjeli smo pronaći partnera koji će uložiti novac u dalje istraživanje. U toku ove sedmice očekujemo potpisivanje sporazuma o saradnji, čime bismo obezbijedili sredstva za drugu i treću fazu projekta”, kazao nam je Borislav Petrović, predstavnik ove kompanije za BiH.
Nakon potpisivanja ugovora biće poznato na kojim lokacijama će se vršiti bušenje i istraživanje, kao i ko će izvoditi inženjerske poslove.
“Zasad je završena prva faza projekta koja je obuhvatala prikupljanje podataka o potencijalnim izvorima. Još od 1937. godine su profesori pisali o nalazištima termalne vode u Banjaluci. Svakom Banjalučaninu je poznato da u Srpskim toplicama postoji takva voda, a njena temperatura pri izviranju je 35 stepeni Celzijusa”, kaže Petrović.
Podsjećamo, Vlada RS i Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva potpisali su u avgustu 2012. godine sa “Manvitom” ugovor o koncesiji za geološka istraživanja termalnih voda na području Banjaluke, a ugovor koji je zaključen na period od tri godine vrijedan je 2.817.500 maraka. Nezavisne novine