BANJALUKA, Inspektori Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH u Sektoru za poreze izvršili su prošle godine 7.153 kontrole, prilikom čega je naknadno utvrđena obaveza po osnovu PDV-a u iznosu od 100 miliona KM, izjavio je načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO Ratko Kovačević.
Kovačević je pojasnio da se to odnosi na obavezu PDV-a koju obveznici nisu prijavili u svojim PDV prijavama ili su neutemeljeno tražili povrat PDV-a, ili poreski kredit, što je prilikom kontrole osporeno, jer za to nije bilo uporišta u Zakonu o porezu na dodatu vrijednost.
On je naveo da su, kada je riječ o obveznicima u sistemu PDV-a, oni podijeljeni na obveznike koji spadaju u grupu velikih poreskih obveznika i ostale, dodajući da su veliki poreski obveznici oni čija vrijednost “gradivnog PDV-a”, a to je zbir ulaznog i izlaznog PDV-a, u prethodnoj godini iznosi 1,7 miliona KM i više. Takvih obveznike je u BiH ukupno 1.330.
“Prvih 100 obveznika po visini gradivnog PDV-a u BiH moraju biti kotrolisani svake godine, bar jednom, dok drugi obveznici iz grupe velikih poreskih obveznika moraju biti predmet kontrole najmanje jednom u tri godine. Ostali obveznici koji ne spadaju u velike poreske obveznike u BiH predmet su kontrola u skladu sa analizom rizika postavljenom u informacioni sistem `Alis` koji prati sistem poreza na dodatu vrijednost u BiH“, rekao je Kovačević.
On je naveo da se izdvajaju za kontrolu obveznici koji traže velike povrate PDV-a i obveznici koju su stalno u poreskom kreditu, a ne koriste ga za namirenje obaveza, te se stiče uslov da im bude vraćen kao neiskorišteni poreski kredit.
Kovačević je istakao da, ukoliko poreski inspektori prilikom kontrole kod obveznika utvrde naknadnu obavezu u iznosu od 10.000 KM i više, takva informacija se prosljeđuje Odjelenju za istrage koje utvđuje da li postoje elementi krivične odgovornosti i ukoliko oni budu utvrđeni, tada se priprema i šalje izvještaj Tužilaštvu BiH.
On je naveo podatak da je prošle godine UIO podnijela 71 izvještaj i 10 dopuna ranije podnesenih izvještaja o postojanju osnova sumnje o počinjenom krivičnom djelu poreske utaje i organizovanog kriminala u vezi sa poreskom utajom i neplaćanjem poreza, te da se pričinjena šteta po Budžet BiH, prema ovim izvještajima, procjenjuje na 19 miliona KM.
“S druge strane, svi obveznici koji posluju u skladu sa zakonskim propisima, koji nisu imali bilo kakve nepravilnosti u radu, mogu i dalje računati na uredne i u skladu sa zakonskim rokovima izvršene povrate PDV-a od UIO”, dodao je Kovačević. Srna