UGLJEVIK, Opština Ugljevik, osim velikih rezervi uglja, raspolaže značajnim rezervama krečnjaka, gline i laporca, kao osnovnih sirovina u proizvodnji cementa. Realizacijom projekta odsumporavanja Termoelektrane „Ugljevik“ dobijaće se i velika količina gipsa, od oko 386.000 tona godišnje, što će konačno omogućiti izgradnju Fabrike cementa, kapaciteta oko 600.000 tona godišnje, rekao je danas za poslovni portal „CAPITAL“ Milorad Jovičić, direktor Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća u Ugljeviku i član tima RiTE „Ugljevik“ za brže stvaranje uslova za izgradnju cementare.
„Izgradnju cementare, s obzirom da ih nema u RS, trebalo bi shvatiti kao projekat od nacionalnog značaja. Naravno, od 2009. godine suočeni smo sa ekonomskom krizom i padom investicija u građevinarstvu, te padom potrošnje cementa, ali, tržište se postepeno oporavlja i ponovo ćemo u skorije vrijeme imati novi investicioni ciklus i u oblasti građevinarstva“, kaže Jovičić.
Jovičić ističe da je u 2009. godini o izgradnji cementare u Ugljeviku razgovarano sa italijanskim partnerom, te da se u međuvremenu za ovu investiciju zainteresovala austrijsko-njemačka-turska korporacija, koja je naručila izradu studiju o ekonomskoj opravdanosti ove investicije. U taj dio posla uključen je i Institut „Vinča“ u Beogradu.
„Pomenuta mješovita korporacija ponudila je Vladi RS da se uključi u realizaciju projekta vrijednog između 120 i 150 miliona evra i da pokuša obezbijediti povoljan kredit za finansiranje ove investicije. Vjerujem da će se strateški partner za ovu investiciju pronaći i da će ona biti realizovana. Jedna od najmodernijih evropskih cementara, ona u Klagenfurtu, zapošljava oko 150 radnika, a slična cementara u Ugljeviku mogla bi zaposliti od 250 do 300 radnika, zavisno od stepena automatizacije postrojenja“, kaže Jovičić.
CAPITAL: Lj. Ljubojević