ŠANGAJ, Američke firme koje posluju u Kini mahom su optimistične u pogledu privrednog razvoja druge po veličini svjetske privrede, uprkos usporavanja njenog rasta i mjera štednje koje sprovodi zvanični Peking, pokazala je anketa Američke trgovinske komore u Šangaju.
Trgovinska komora navodi da je 86 odsto njenih članova optimistično u pogledu perspektiva poslovanja u idućih pet godina, iako je ta cifra niža u odnosu na 91 odsto iz 2012, zbog pooštravanja propisa i brojnih istraga, prenosi agencija Frans pres.
Oko 74 odsto kompanija navodi da su proše godine bile profitabilne u odnosu na 73 odsto iz 2012.
U anketi je učestvovalo oko 400 kompanija članica Američke trgovinske komore.
“Uprkos optimizmu i rastu, izazovi i regulatorna klima u Kini nastavljaju da koče poslovanje. Rast troškova, konkurencija i nejasni propisi među vodećim su izazovima sa kojima su se suočavale američke kompanije u 2013”, navodi komora.
Istrage kineskih vlasti oko cjenovne politike u sektorima u kojima dominiraju inostrane kompanije, uključujući proizvodnju mlijeka za bebe farmaceutskih proizvoda, uticali su na poslovno raspoloženje, navode firme.
Strane direktne investicije u Kini su, prema zvaničnim podacima, prošle godine porasle 5,3 odsto na 117,59 miliajrdi dolara, dok je bruto domaći proizvod uvećan 7,7 odsto, kao i prethodne godine, u vrijeme kada vlasti pokušavaju da se udalje od državnih investicija kao pokretača privrede i podstaknu domaću potrošnju. Tanjug