BANJALUKA, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske trebalo bi da do kraja februara sačini plan korišćenja sredstava za ovu godinu, da bi se završio Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede, najavio je pomoćnik ministra Zoran Kovačević.
Kovačević je, nakon sastanka sa predstavnicima udruženja poljoprivrednih proizvođača i Privredne komore, rekao da bi Plan korišćenja mogao da se nađe na dnevnom redu sjednice Vlade u četvrtak, 27. februara.
“Postoji određeni broj prijedloga za tehničke korekcije ovih akata i dobar dio zahtjeva će biti uvažen”, dodao je Kovačević.
On je podsjetio da će ovogodišnja podrška biti usmjerena na podršku tekućoj biljnoj i stočarskoj proizvodnji i na kapitalne investicije u poljoprivrednim gazdinstvima i institucijama povezanim sa primarnom proizvodnjom.
Kovačević je naveo da se sugestije korisnika, kao i ranije, odnose na predviđanje fiksnih iznosa podsticaja po jedinici proizvoda, ali da to nije moguće, jer se u ovom trenutku ne može znati koliki će broj biti ostvaren do kraja godine.
On je dodao da je do sada isplaćeno 83 miliona KM iz prethodne godine i da bi preostalih 26 miliona trebalo da se isplati do kraja marta.
Govoreći o osiguranju poljoprivredne proizvodnje, Kovačević je naveo da je broj zahtjeva za sufinansiranje premije mali, jer proizvođači nisu naučili da osiguravaju proizvodnju, ali i zbog nedostatka njihovih sredstava.
Komentarišući primjedbe prerađivača na prekomjeran uvoz voća i povrća, Kovačević je rekao da je potrebno nastaviti praksu otkupa domaćih sirovina, pomognutog kreditnom linijom Investiciono-razvojne banke, s obzirom da su i domaći prerađivači apelovali na nastavak ugovora sa proizvođačima.
“Upravo kada se pojave nakupci koji nude nešto veću cijenu po jedinici proizvoda, poljoprivredni proizvođači koji imaju ugovor sa domaćim prerađivačima jednostavno zaborave na njih i prodaju nakupcima”, upozorio je Kovačević, naglasivši da je Ministarstvo opredijeljeno za učvršćivanje veze primarnih proizvođača i prehrambene industrije.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković smatra da je problem nedostatak sredstava s obzirom na predviđeni budžet od 60 miliona KM, ali da se ova sredstva mogu dopuniti uvođenjem prelevmana za uvoz poljoprivrednih proizvoda.
“Istina je da je taj problem na nivou BiH, ali imamo uvjeravanja ministra poljoprivrede da je resorno ministarstvo već pokrenulo određene inicijative i da se čekaju konkretni rezultati od Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH”, rekao je Marinković.
Prema njegovim riječima, prelevmani se ne kose ni sa jednim od sporazuma o spoljnoj trgovini, jer sve države potpisnice CEFTE i drugih sporazuma, imaju i sezonske carine i druge mehanizme, osim BiH.
Marinković smatra da bi budžet od 100 miliona KM mogao da “postavi na noge” svaku granu poljoprivredne proizvodnje.
On je dodao da bez direktne podrške primarnoj proizvodnji, ostale mjere nisu urodile posebnim rezultatima u prethodnom periodu, zbog čega će Savez insistirati na regulisanju ovog pitanja.
“Prema našim informacijama, jedino su voćarski i povrćarski prerađivački kapaciteti ispoštovali budžet, ali, s druge strane, mesoprerađivači su sva sredstva iskoristili za kupovinu uvoznog mesa”, upozorio je Marinković.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije Savo Bakajlić rekao je da je ovogodišnji budžet mali, ali da se raspoloživa sredstva moraju ravnomjerno raspodijeliti.
“Tražili smo da se podsticaji za poljoprivrednu proizvodnju u 2014. godini limitiraju, da jedan broj proizvođača ne bi dobio previše, a jedan broj nedovoljno”, rekao je Bakajlić. Srna