VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond (MMF) je juče pozvao Grupu 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20) da podstaknu privredni rast, upozoravajući na rizike koji prijete globalnoj ekonomiji, od deflacije u Evropi do visoke nestabilnosti u brzorastućim privredama.
Fond ističe da razvijene ekonomije, mahom članice G20, još uijvek predvode privredni rast cijelog svijeta, prenosi agencija Frans pres.
Međutim, potreban je koordinisan rad da bi privrede nastavile da jačaju, kao i da bi se podstakla tražnja, u vrijeme kada se svjetska ekonomija bori da ostavi iza sebe finansijsku krizu koja je počela 2008.
“Oporavak je razočaravajući, a rezultati zemalja G20 ispod dugoročnog prosjeka”, navodi MMF u izvještaju uoči predstojećeg sastanka ministara finansija G20 i lidera centralnih banaka u Sidneju.
Uprkos nedavnim finansijskim turbulencijama na tržištima u usponu, fond je zadržao prognozu ovogodišnjeg svjetskog privrednog rasta od 3,7 odsto, nakon tri odsto iz 2013, navodeći da vjeruje da su problemi u zemljama poput Indonezije, Brazila i Južnoafričke Republike kratkog vijeka.
MMF, ipak, upozorava da situacija zavisi od budućih reformi u tim zemljama, kao i od podsticanja tražnje u razvijenim ekonomijama. “Postoje rizici u vidu odliva kapitala, rasta kamatnih stopa i značajnog slabljenja valuta u zemljama u usponu“, navodi fond.
Pooštravanje finansijskih uslova u svijetu, prije svega u SAD, čija je centralna banka smanjila obim stimulacija privrede, moglo bi da ugrozi rast privreda u usponu. Ekstremno niska inflacija u Evropi takođe predstavlja razlog za zabrinutost, budući da povlači rizik od deflacije, koja bi poništila dobar dio uspjeha ostvarenog prošle godine, navodi MMF.
Lideri vodećih svjetskih centralnih banaka trebalo bi bliže da sarađuju na polju programa stimulacija i kamatnih stopa, da bi se smanjio negativan uticaj koji njihove odluke imaju na ostatak svijeta, zaključio je fond. Tanjug