BANJALUKA, Na području Republike Srpske soja je prošle godine zasijana na površini od 2.753 hektara, pri čemu je ostvaren ukupan prinos od 4.104 tone.
U Poljoprivrednom institutu Republike Srpske je rečeno da je to izuzetno malo, ako se uzme u obzir da je sedamdesetih godina 50 odsto količina soje u bivšoj Jugoslaviji proizvedeno na području današnje Republike Srpske.
Šef Zavoda za industrijsko bilje Poljoprivrednog instituta Republike Srpske Miloš Nožinić tvrdi da nekadašnji podaci o uzgoju soje najbolje govore o tome kakve su mogućnosti Srpske za njenu proizvodnju.
“Uslovi za gajenje soje kod nas su izuzetno dobri, prvenstveno uz rijeke Savu i Unu. Soja se najčešće gaji u nižim područijima, gdje daje dobre prinose i gdje joj odgovara zemljište”, rekao je Nožinić.
Na Poljoprivrednom institutu obavlja se domaća proizvodnja sjemena soje koja je u prošloj godini iznosila 15 tona.
Prema Nožinićevim riječima, zakoni Republike Srpske najstrože zabranjuju uvoz kako genetski modifikvane soje, tako i genetski modifikovanog sjemena soje.
“Međutim, zloupotreba ima, pa tako u istočnom dijelu Srpske bilo je proizvođača koji su gajili genetski modifikovanu soju za koju ilegalno nabavljaju sjeme, najčešće preko rijeka, zbog čega bi trebalo više kontrole u ovoj oblasti”, smatra Nožinić.
Podaci Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske govore da su prošle godine u BiH uvezene 152 tone sjemenske soje, čija je vrijednost oko 300.000 KM, a zemlje porijekla su Srbija i Hrvatska.
“Sve pošiljke sjemenske soje koje su ušle u BiH na graničnim prelazima koji se nalaze na teritoriji Republike Srpske, kontrolisane su na prisustvo genetskih modifikacija i laboratorijski nalazi su bili negativni”, rekao je portparol Ministarstva poljoprivrede Bojan Kecman.
On ističe da problem predstavlja činjenica da nisu dostupni podaci o tome da li je na isti način kontrolisana sjemenska soja na graničnim prelazima koji se nalaze na prostoru Federacije BiH.
Na području BiH ukupna proizvodnja soje u 2013. godini iznosila je 7.577 tona, a ukupna količina uvezene soje je 85.702 tona.
“Dakle, potrebe za sojom iznosile su oko 93.279 tona, od čega je u BiH proizvedeno 8,12 odsto u odnosu na potrebe. Posebno zabrinjava činjenica da je oko 75 odsto uvezene soje porijeklom iz Brazila, jer je 89 odsto brazilske soje genetski modifikovano”, naglasio je Kecman. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Od 2753 hektara zasijane soje u RS,koliko je GMO soje zasijano koja kontaminira tlo?