NJUJORK, Na Wall Streetu su u srijedu Dow Jones i S&P 500 indeks blago pali, nakon četiri dana snažnog rasta, jer nije bilo novih vijesti koje bi podržale uspon cijena akcija.
Dow Jones oslabio je 30 bodova, ili 0,19 odsto, na 15.963 boda, a S&P 500 indeks 0,03 odsto, na 1.819 bodova. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,24 odsto, na 4.201 bod.
Nakon što je u prethodna četiri dana S&P 500 indeks skočio 3,9 odsto, približivši se rekordnom nivou od 1.848 bodova na samo 1,6 odsto, ulagači su odlučili predahnuti.
Među ostalim, zbog upozorenja Procter & Gamblea da će prihodi kompanije u idućem periodu biti manji nego što se prije očekivalo zbog devalvacije nekoliko valuta zemalja u razvoju.
Upravo su previranja na tržištima u razvoju krajem januaru i početkom februaru izazvala oštar pad cijena akcija na svjetskim berzama, pa i na Wall Streetu.
„Na tržištu trenutno nema većeg diskonta jer su valuacije akcija na ili blizu fer vrijednostima, no akcije nisu ni preskupe jer zarade kompanija stabilno rastu. Stoga na tržištu vlada bolje raspoloženje nakon slabog početka mjeseca“, kaže Eric Teal, direktor u kompaniji First Citizens Bancshares.
I dok je upozorenje P&G-a uznemirilo ulagače, bolji nego što se očekivalo poslovni rezultati nekoliko drugih kompanija spriječili su veći pad cijena akcija.
Dosad je 365 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa izvijestilo o rezultatima u posljednjem lanjskom tromjesečju, pri čemu ih je 67,7 odsto nadmašilo procjene analitičara po pitanju dobiti, a 66 odsto po pitanju prihoda.
To je više od istorijskog prosjeka, no kompanijama nije veći problem nadmašiti procjene analitičara jer su one vrlo niske.
Zabrinjava, takođe, što je odnos između kompanija koje su smanjile procjene rezultata za prvo tromjesečje i onih koje su ih povećale gotovo 5 naprema 1.
Na evropskim su berzama cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,04 odsto, na 6.675 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,65 odsto, na 9.540 bodova, a pariški CAC 0,52 odsto, na 4.305 bodova. Hina