BRISEL, Evropska komisija je počela “novi dijalog” sa Srbijom o zapošljavanju i socijalnim pitanjima, u skladu s ciljevima Fonda finansijske podrške “IPA 2”.
Cilj je da se sredstva EU za ekonomski i demokratski preobražaj kandidata za članstvo u Uniji, brže usmjeravaju na bitne sektore i uz dodatne podstreke.
Evropska komisija uz to priprema smjernice za novi program za povećanje makroekonomske i budžetske stabilnosti, kao i konkurentnosti i privrednog rasta za Srbiju i region. O tome će zemlje Zapadnog Balkana obavijestiti u prvom polugodištu ove godine, rekli su agenciji Beta zvaničnici u Evropskoj komisiji, nadležni za ekonomiju i finansije.
Dodali su da će, saglasno “Strategijskom dokumentu” o politici prijema novih članica, koji je EU usvojila decembra 2013, Evropska komisija, u saradnji sa vladom Srbije i uz temeljne konsultacije sa svim davaocima sredstava, priprema i na jesen će objaviti posebnu strategiju za Srbiju. U tom dokumentu će biti utvrđene “podrobne sužene politike, sektori i mjere podstreka” za jačanje demokratije i dobrog ekonomskog upravljanja.
Brže i temeljitije ekonomske reforme, podsticanje konkurentnosti privrede i otvaranje novih radnih mjesta su u središtu buduće politike EU prema kandidatima za članstvo i Fond “IPA 2” će potpuno biti usmjeren na te ciljeve.
EU i međunarodne finansijske organizacije će kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan pojačati investicije u ključne sektore transporta i energije, uz podstrek novoj formuli javno-privatnog partnerstva za opštinske projekte i podršku malim i srednjim firmama.
Evropska komisija će iz pretpristupnih fondova izdvojiti milijardu evra, a očekuje se, da uz sredstva međunarodnih finansijskih organizacija, bude privučeno deset milijardi evra privatnog kapitala za ulaganje na Zapadni Balkan, i to ciljano na prioritete koje utvrdi EU, uključujući infrastrukturu i ekonomski razvitak.
Agencija Beta je od nadležnih u Evropskoj komisiji zatražila odgovor na to šta će biti politika EU da se Zapadni Balkan izvuče iz dugogodišnjeg slabog ili opadajućeg privrednog rasta.
U svim zemljama regiona i dalje je ogroman socijalni problem velike nezaposlenosti, došlo je do opšteg siromašenja širokih slojeva, privatizacija praćena korupcijom je više gušila, nego što je obnovila proizvodnju, došlo je do raspada mnogih industrijskih sektora i to uprkos liberalizaciji prometa kapitala i trgovine s EU i svijetom.
Zvaničnici u Evropskoj komisiji su objasnili da “Srbija već jeste preduzela krupne korake da pospješi upravljanje ekonomijom, usvojiši niz važnih mjera za konsolidaciju budžeta, posebno za 2014. godinu, pokrenute su neke strukturne reforme, kao što je restrukturiranje ili privatizacija javnih preduzeća”.
Ipak, kako je ukazano, “neke bitne strukturne reforme i dalje čekaju… a otklanjanje krutosti tržišta rada i obezbjeđivanje otvaranja novih radnih mjesta i trajnijeg zapošljavanja su glavni izazovi”.
“Ključno je usvajanje i primjena vjerodostojnog, ambicioznog programa sređivanja visokog budžetskog deficita, a prisustvo države u privredi je veliko i Srbija mora nastaviti da restrukturira i privatizuje državne kompanije“, navode izvori u Evropskoj komisiji.
Kako zaključuju, veoma je važno da se poboljšaju uslovi poslovanja i smanje birokratske prepreke za poslovanje i za otvaranje firmi.
Izvori u Evropskoj naglašavaju da bi “jačanje zakonske sigurnosti i smanjivanje korupcije i sive ekonomije doprinijeli poboljšanju privredne konkurentnosti”. Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
poruka iz EU za oporavak srbije na putu..boljeg životnog standarda..gradjana Srbije u 2014 godini..rast životnog standarda…gradjana vojvodine..