ATINA, Toplo-hladne razmirice između Grčke i Njemačke, kritike na račun grčkih povjerilaca – Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Evropske centralne banke (MMF) i Evropske unije (EU) – kao i skepsa mnogih kreditora povodom odobravanja trećeg plana pomoći ovoj prezaduženoj južnoevropskoj zemlji postaju sve učestalije uoči majskih izbora u EU i septembarskih lokalnih izbora u Grčkoj.
“Još 50 godina “trojke”, međunarodnih povjerilaca Grčke, naslov je koji je osvanuo u grčkom ljevičarskom listu Elefterotipia a koji odražava opšte raspoloženje javnog mnjenja u protekloj sedmici u ovoj prezaduženoj zemlji, prenio je AFP.
S druge strane njemački list Špigl dovodi u pitanje odobravanje trećeg plana pomoći Grčkoj u iznosu od 10 do 20 milijardi evra pošto je toj zemlji već isplaćena pomoć od 240 milijardi evra od 2010.
Evropska štampa najavljuje raspravu povodom produžavanja roka o isplati grčkog duga koji je dostigao 175 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) sa 30 na 50 godina kao i smanjenju kamatne stope za pola odsto.
Ali, kako tvrde evropski zvaničnici, ništa se pouzdano ne može tvrditi povodom grčkog pitanja prije održavanja majskih izbora.
“Sve te spekulacije samo su dio predizborne igre kojima ne treba pridavati mnogo značaja. Poslije izbora sve će doći na svoje mjesto”, smatra profesor ekonomije Napoleon Maravegias sa atinskog univerziteta.
“Uoči lokalnih izbora, svaka partija pokušava da zadobije poene. Aktuelna vlada se pribojava radikalne ljevičarske partije Siriza koja prema anketama uživa najviše povjerenje građana”, dodaje profesor.
“Grčka koristi svaku priliku da podsjeti da neće prihvatati pomoć koja je uslovljena trećim planom o novim mjerama štednje”, objasnio je Maravegias.
Njemački tabloid Bilt, poznat po antigrčkom raspoloženju prokomentarisao je: “Grci su bogatiji od nas, ali vlada priprema novu pomoć vrijednu više milijardi”.
Zamjenik grčkog premijera Evangelos Venizelos je nedavno u Strazburu izjavio da se “iza skoro svake afere korupcije u Grčkoj krije neka njemačka firma”.
“Grčka koja je do sada bila prinuđena da odgovori na zahtjeve međunarodnih povjerioca, više nije spremna da prihvati bilo kakav novi “memorandum” finansijske pomoći. Uslovljavanja “trojke” prilikom svake tranše pomoći su drastična”, izjavio je prije neki dan Venizelos u Atini.
U prilog kritičara mjera štednje u Grčkoj ide na ruku i nedavno objavljeni povjerljiv dokument u listu Vol Strit Džornal sa sastanka MMF-a u kome se navodi da su u maju 2010. neevropski delegati MMF-a izrazili skepsu u pogledu efikasnosti prvog programa pomoći Grčkoj.
Grčki list Katimerini navodi da vlada iz Atine smatra da će treći plan pomoći Grčkoj biti odobren kao znak priznanja međunarodnih kreditora da su aktuelne rupe u grčkom budžetu djelimično rezultat grešaka napravljenih prilikom dogovora o prethodnim tranšama pomoći. Tanjug