PODGORICA, Centralnoevropska aluminijumska kompanija /CEAC/ iz Rusije pozdravila je završetak krivične istrage protiv bivšeg finansijskog direktora Kombinata auminijuma Podgorica /KAP/ Dmitrija Potrubača i zatražila istragu u vezi sa njegovim nezakonitim pritvorom.
Iz CEAC-a, koji je glavni akcionar i jedan od najvećih povjerilaca KAP-a, ističu da je crnogorska vlast odustajanjem od istrage protiv Potrubača jasno priznala da nikakav slučaj nije ni postojao.
Potrubač je 31. januara dobio obavještenje iz tužilaštva o obustavljanju krivične istrage.
Glavni pravni zastupnik CEAC-a Pavel Primakov rekao je da je ova odluka tužilaštva jasna potvrda da su bile neosnovane optužbe protiv Potrubača za krađu struje iz evropske interkonekcije.
“Sada pozivamo zvanične organe Crne Gore da provedu potpunu i pravičnu istragu o okolnostima njegovog nezakonitog pritvora”, rekao je Primakov.
On vjeruje da je Potrubačev nezakonit pritvor bio politički motivisan i da je bio dio nastojanja Vlade Crne Gore da od CEAC-a nezakonito preuzme kontrolu nad KAP-om, prenose crnogorski portali.
“Odbacivanje tih optužbi znači da neko drugi mora da snosi odgovornost za dugove KAP-a za električnu energiju. Postupci predstavnika Vlade Crne Gore u Upravnom odboru KAP-a doveli su do neprestane potrošnje električne energije bez ugovora i plaćanja”, istakao je Primakov.
Crnogorska Vlada, navode u CEAC-u, izložena je sve većim pritiscima međunarodnih faktora kako bi se u Crnoj Gori obezbijedila vladavina prava, naročito imajući u vidu njen status kandidata za članstvo u EU.
“Potrubač je oslobođen samo nekoliko dana prije glasanja Evropskog parlamenta o izvještaju u kojem se od Crne Gore traži da ostvari vidljive rezultate u oblasti vladavine prava i u kojem se izražava ozbiljna zabrinutost zbog finansijske korupcije i organizovanog kriminala”, naveo je Primakov.
Potrubač je podnio tužbu Evropskom sudu za ljudska prava protiv Crne Gore zbog nezakonitog pritvaranja i, prema saznanjima CEAC-a, ne namjerava da je povuče.
Iz CEAC-a poručuju da nastavljaju sudske postupke protiv Vlade Crne Gore u međunarodnim arbitražnim sudovima radi odštete zbog, kako su naglasili, gubitaka koje je kao strani investitor pretrpjeli. Srna