BIJELJINA, Stare zanatlije su definitivno predale bitku trgovačkim centrima. Od pedesetak zanata i 414 registrovanih majstora koliko ih je u Bijeljini bilo krajem 19. i početkom 20. vijeka, danas se stari zanati u ovom gradu mogu nabrojati na prste jedne ruke, kaže za poslovni portal CAPITAL Mile Stević, sekretar Zanatsko-preduzetničkog udruženja „Preduzetnik“.
„Danas su stari zanati u Bijeljini postali pravi raritet, tako da imamo jednog ćurčiju, zanatliju koji izrađuje odjevne predmete od prerađene ovčje kože, jednog užara, jednog sarača (remenara), možda jednog kovača, a nekada smo imali na desetine abadžija, terzija, opančara, lončara, kujundžija, licidera, rabadžija, kovača, stolara, tkača i drugih znatlija“, ističe Stević.
Na javni konkurs Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS za dodjelu podsticaja starim zanatima, niko se nije prijavio.
Pri Odjeljenju za privredu grada Bijeljina formirana je komisija koja treba da utvrdi status zanatlija koje obavljaju stare zanate.
Stević kaže da je jedno od osnovnih programskih opredjeljenja Udruženja „Preduzetnik“ da pomogne održavanje starih zanata na području Semberije, ali, da se stiče utisak kao da su se stare zanatlije prerano predale i kao da ne mogu izdržati tržišnu utakmicu sa velikim tržnim centrima koji, uglavnom nekvalitetnu, robu nude po prihvatljivim cijenama.
„Insistiraćemo i posredstvom Republičke zanatsko – preduzetničke komore na očuvanju starih zanata i na redovnom objavljivanju javnih poziva sa nivoa resornog ministarstva za dodjeljivanje podsticaja zanatlijama koji se bave starim zanatima“, kaže Stević.
CAPITAL: Lj. Ljubojević