TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros oštro pale jer su smanjenje podsticajnih mjera Feda i naznake usporavanja rasta kineske ekonomije dodatno uzdrmali tržišta u razvoju.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu gotovo 3 odsto, zaronivši na najniži nivo u dva i po mjeseca, dok su cijene akcija u Šangaju, Hong Kongu i Australiji pale između 0,4 i 0,7 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na gubitku 0,6 odsto.
Jučerašnja odluka čelnika Feda o daljem smanjenju programa kupovine obveznica za 10 milijardi dolara, na 65 milijardi mjesečno, ponovo je izazvala previranja na tržištima u razvoju.
Premda se takav potez očekivao, ulagači su se ipak nadali da će američka centralna banka odgoditi taj potez jer je već smanjenje podsticaja u decembru za 10 milijardi dolara izazvalo povlačenje kapitala s tržišta u razvoju, zbog čega su oštro pale cijene akcija i kursevi valuta tih zemalja.
Zemlje u razvoju pokušavaju suzbiti te trendove. Centralne banke Turske i Južne Afrike povećale su kamatne stope kako bi zaustavile odliv kapitala, a time i pritisak na njihove valute.
No, juče je, nakon početnog oporavka, turska lira vrlo brzo izgubila gotovo sve dobitke.
Povećanje kamata u Indiji takođe nije dalo znatnije rezultate, pa je jutros tamošnji berzovni indeks zaronio na najniži nivo u dva mjeseca. Indijski ministar finansija poručio je stoga kako će preduzeti sve kako bi se situacija stabilizovala.
Pritisak na tržišta posljedica je i usporavanja rasta kineske ekonomije. Prema konačnom izvještaju HSBC banke, PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini u januaru pao je s 50,5 na 39,5 bodova, najniži nivo u šest mjeseci. Kretanje tog indeksa ispod nivoa od 50 bodova ukazuje na slabljenje aktivnosti.
Slabljenje druge po veličini svjetske ekonomije loše utiče na zemlje koje uveliko zavise o izvozu u Kinu ili o izvozu sirovina, s obzirom da je Kina najveći svjetski potrošač sirovina, pa njeno slabljenje izaziva pad potražnje za njima.
Zbog previranja na tržištima u razvoju splasnula je sklonost ulagača prema rizičnijim investicijama, pa su juče oštro, više od 1 odsto, pale i cijene akcija na Wall Streetu.
Pod pritiskom su i evropske berze, a u tako nesigurnim uslovima ulagači utočište za svoj kapital traže u sigurnijim investicijama.
Zbog toga jutros na valutnim tržištima jačaju japanski jen i švajcarski franak, koji, doduše, nose niže prinose, ali se smatraju sigurnim utočištem u nesigurna vremena.
Zbog toga je kurs dolara, uprkos smanjenju podsticaja Feda, jutros pao na 102,45 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 103,25 jena.
Japanska je valuta ojačala i prema evropskoj, pa je cijena evra skliznula s jučerašnjih 140,90 na 139,80 jena.
U odnosu, pak, na američku valutu, kurs evra stabilno se kreće oko jučerašnjih nivoa od 1,3650 dolara. Hina