BANJALUKA, Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske /FZO/ Darko Tomaš rekao je da rukovodstvo Fonda preuzima odgovornost za negativan revizorski izvještaj i negativno poslovanje u 2012. godini, ali da odgovornost treba tražiti i u svima koji rade, a za koje se ne uplaćuju doprinosi ili uplaćuju na minimalne plate.
On je naglasio da FZO ima dvije opcije – da posluje pozitivno i ima pozitivan revizorski izvještaj, a da uskrati liječenje osiguranicima, ili da ima negativan finansijski rezultat i revizorski izvještaj, a da omogući liječenje osiguranicima.
“Birajući između toga da li da liječi ljude i ima negativan rezultat ili da ne liječi ljude, a ima pozitivan rezultat, uvijek bira liječenje ljudi i tako će biti i ubuduće”, dodao je Tomaš.
Kada je riječ o konsolidaciji finansijske situacije, direktor Fonda FZO kaže da je prvi set mjera usmjeren na pronalaženje dodatnih izvora finansiranja kao što su, između ostalih, dodatne akcize na proizvode štetne po zdravlje i drugačije regulisanje naknade štete od autoodgovornosti.
“Drugi set mjera odnosi se na racionalizaciju pojedinih troškova, posebno troškova u zdravstvenim ustanovama. Tu spadaju mjere koje se odnose na dimenzioniranje zdravstvene mreže, optimizaciju unutrašnje organizacije zdravstvenih ustanova, poboljšanje efikasnosti i efektivnosti rada”, naveo je Tomaš.
Prema njegovim riječima, treći set usmjeren je na alokaciju pojedinih troškova, a u okviru njih su i mjere koje bi trebalo da dovedu do toga da Fond bude rasterećen troškova koji se ni u drugim zemljama ne plaćaju iz prihoda obaveznog zdravstvenog osiguranja.
“U drugim zemljama fondovi zdravstvenog osiguranja ne finansiraju zdravstvenu zaštitu neosiguranog stanovništva, kao što je slučaj kod nas s neosiguranom djecom, trudnicama, starim licima ili nekim hroničnim bolesnicima. To se finansira iz državnog i budžeta lokalnih zajednica, kao i liječenje neosiguranog stanovništva, koje kod nas najčešće pada na teret zdravstvenih ustanova jer je sudskim putem gotovo nemoguće naplatiti troškove”, istakao je Tomaš.
Prema njegovim riječima, u Republici Srpskoj finansiranje zdravstvenog sistema znatno je više oslonjeno na Fond, a lokalne zajednice gotovo nemaju nikakve obaveze u pogledu finansiranja, iako su osnivači domova zdravlja.
Kada je riječ o konsolidaciji stanja i finansiranja zdravstvene zaštite, Tomaš je rekao da treba imati u vidu i mjere koje bi trebalo da doprinesu boljoj naplati doprinosa. “Da su svi plaćali doprinos, finansijska situacija u zdravstvenom sistemu bi bila mnogo bolja”, dodao je Tomaš.
“Osim mjera koje će preduzimati Poreska uprava Republike Srpske, u tom smislu moramo više raditi i na promjeni svijesti da je zdravstvena zaštita besplatna, kao i na podizanju odgovornosti svakog građanina prema vlastitom zdravlju”, istakao je Tomaš.
Izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske o reviziji finansijskih izvještaja FZO Republike Srpske za period od 1. januara do 31. decembra 2012. godine Narodna skupština Srpske trebalo bi da razmatra na sutrašnjoj sjednici. Srna