BEOGRAD, Predsjednik Društva agrarnih ekonomista Srbije Miladin Ševarlić ocijenio je da agrarni budžet ni ove godine ne iznosi pet odsto ukupnog državnog budžeta, koliko je Srbija po zakonu dužna da izdvaja u agrarni fond.
Ševarlić je rekao da nije tačno da 45,4 milijarde dinara budžeta Ministarstva poljoprivrede, čini 5,65 odsto budžeta, već da je to oko 4,15 odsto.
Kako je naglasio, agrarni budžet nije isto što budžet Ministarstva poljoprivrede, već čini samo jedan njegov dio.
“Čak i da budžet Ministarstva poljoprivrede predstavlja istu sumu kao i agrarni budžet, to nije pet odsto, koliko je Srbija po zakonu dužna da izdvaja u agrarni fond”, kaže Ševarlić.
Prema njegovoj računici, poljoprivrednici su u ovoj godini zakinuti za 13,4 milijarde dinara, ili za 32,4 odsto ukupnih sredstava izdvojenih ove godine za agrarni budžet.
Ševarlić je ocijenio i da je neprimjereno da se i dalje nastavlja politika kojom se svim vlasnicima ili nosiocima registrovanih poljoprivrednih gazdinstava daje isti iznos subvencija od 12.000 dinara po hektaru, jer je zemljište različitog kvaliteta zbog prirodnih uslova.
Objasnio je da u nauci o zemljištu, postoji odnos koeficijenata jedan za prvu klasu, a četiri za posljednju osmu klasu.
“Ukoliko su subvencije 12.000 dinara za prvu klasu, za osmu klasu treba da budu 48.000 dinara ili ako su 12.000 dinara za posljednju najmanje kvalitetnu kategoriju zemljišta, skeletnih zemlji na primjer u brdsko planinskom području 12.000 dinara po hektaru, onda za najkvalitetniji vojvođanski černozem subvencije treba da iznose svega 3.000 dinara po hektaru”, ocijenio je profesor Poljoprivrednog fakulteta.
Ševarlić smatra i da je neprimjereno da se zakupcima oko 300. 000 hektara zemljišta u državnoj svojini daje subvencija u iznosu od 12. 000 dinara po hektaru, iako praktično na taj način povećavaju ekonomičnost poslovanja, površinu, obim proizvodnje i smanjuju troškove po jedinici površine.
To zemljište, kako ocijenjuje, nije dostupno svima po istim uslovima, odnosno favorizuju se samo registrovana poljoprivredna gazdinstva u određenim područjima, gdje postoji veća površina državnog poljoprivrednog zemljišta koja se izdaju u zakup. Tanjug