NJUJORK, Na Wall Streetu je u četvrtak Dow Jones indeks pao treći dan zaredom jer su ulagače obeshrabrile naznake usporavanja rasta kineske ekonomije, a ni poslovni rezultati američkih kompanija nisu uvjerljivi.
Dow Jones indeks potonuo je 175 bodova, ili 1,07 odsto, na 16.197 bodova, dok je S&P 500 pao 0,89 odsto, na 1.828 bodova, a Nasdaq indeks 0,57 odsto, na 4.218 bodova.
Od samog početka jučerašnjeg trgovanja cijene su akcija bile u minusu zbog izvještaja o usporavanju industrijskih aktivnosti u Kini, koje se s kraja 2013. nastavilo i na početku ove godine.
Prvi podaci HSBC banke pokazuju da je PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini u januaru pao s 50,5 na 49,6 bodova, najniži nivo od jula lani. Svako očitanje ispod 50 bodova ukazuje na slabljenje aktivnosti.
“Svaki takav signal vezan uz priču o globalnom ekonomskom rastu investitore navodi na oprez. Tržište je na ovim nivoima pomalo plaho. No, ova panika uglavnom je povezana s Kinom, pa mislim da je to samo privremena reakcija”, kaže Randy Frederick, direktor u kompaniji Charles Schwab.
Na zabrinutost ulagača ukazuje i skok VIX ‘indeks straha’ za više od 7 odsto, na 13,7 bodova, a u jednom trenutku skočio je i 11 odsto.
Ponajviše su pale cijene akcija u finansijskom i rudarskom sektoru, koji su znatno zavisni o ekonomskom rastu.
„Ako nekoliko velikih kompanija objavi dobre poslovne rezultate ili ako zareda nekoliko dobrih makroekonomskih podataka, mislim da će se indeks brzo vratiti na nivoe od prije nekoliko dana“, kaže Frederick.
Međutim, kvartalni poslovni rezultati kompanija i dalje nisu baš uvjerljivi.
McDonald's je izvijestio o slabijim nego što se očekivalo prihodima u posljednjem lanjskom tromjesečju zbog pada broja gostiju u njegovim restoranima.
S druge strane, snažno je, više od 16 odsto, porasla cijena akcije Netflixa jer je broj korisnika tog najvećeg svjetskog video operatera u zadnjem lanjskom tromjesečju porastao za 2,3 miliona.
Bolje rezultate nego što se očekivalo ostvario je i Microsoft, pa je cijena akcije najvećeg svjetskog proizvođača softvera porasla 3 odsto.
Prema podacima Reutersa, dosad su 102 kompanije iz sastava S&P 500 indeksa objavile poslovne izvještaje za zadnje lanjsko tromjesečje, pri čemu je njih 63 odsto svojim zaradama premašilo očekivanja, što je u skladu s dugoročnim prosjekom.
No, očekivanja su niska. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u posljednjem lanjskom kvartalu porasle za 7, a prihodi za samo 0,4 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Na povlačenje ulagača s tržišta ukazuje i iznadprosječan obim trgovanja. Juče su na američkim berzama vlasnika zamijenile 7,4 milijarde akcija, dok prosječan dnevni obim u ovoj godini iznosi 6,7 milijardi.
I na evropskim berzama cijene akcija juče su znatno pale. Londonski FTSE oslabio je 0,78 odsto, na 6.773 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,92 odsto, na 9.631 bod, a pariški CAC 1,02 odsto, na 4.280 bodova. Hina