NJUJORK, Na Wall Streetu su u srijedu berzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer poslovni rezultati kompanija nisu dovoljno dobri da bi podstakli rast cijena akcija.
Dow Jones oslabio je 41 bod, ili 0,25 odsto, na 16.373 boda, dok je S&P 500 ojačao 0,06 odsto, na 1.844 boda, a Nasdaq indeks 0,41 odsto, na 4.243 boda.
Pad Dow Jonesa drugi dan zaredom posljedica je slabijih nego što se očekivalo poslovnih rezultata i prognoza kompanija iz njegova sastava, na primjer, IBM-a. Cijena akcije tog tehnološkog diva pala je juče 3,5 odsto.
Ulagače nisu impresionirali ni kvartalni poslovni izvještaji drugih kompanija.
„Vidljivo je da su kompanije teže ostvarivale dobit u posljednjem lanjskom tromjesečju. No, s druge strane, pojavljuju se naznake rasta prihoda, a to govori da se situacija u ekonomiji poboljšava. To pruža podršku tržištu, uprkos nekim razočaravajućim izvještajima“, kaže Kristina Hooper, analitičarka u fondu Allianz Global Investors.
U dosadašnjoj sezoni objave poslovnih izvještaja za posljednje lanjsko tromjesečje rezultate je objavilo oko 16 odsto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa.
Pritom ih je 61 odsto nadmašilo očekivanja po pitanju dobiti, manje od istorijskog prosjeka od 63 odsto. Oko 66 odsto kompanija nadmašilo je, pak, očekivanja po pitanju prihoda, dok dugoročni prosjek prebačaja iznosi 61 odsto.
No, kompanijama nije teško nadmašiti očekivanja jer je letvica postavljena nisko. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u posljednjem lanjskom kvartalu porasle za 7, a prihodi za samo 0,4 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Zabrinjavaju i prognoze rezultata kompanija za idući period. Na svakih osam upozorenja da će prihodi ili dobit kompanija biti smanjeni dolazi samo jedna pozitivna prognoza.
I na evropskim se berzama juče trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,12 odsto, na 6.826 bodova, a frankfurtski DAX 0,10 odsto, na 9.720 bodova. Pariški CAC ojačao je, pak, 0,03 odsto, na 4.324 boda. Hina