BEOGRAD, Većina građana Srbije nije upoznata sa činjenicom na koji način i gdje mogu da zamijene oštećene novčanice koje, na primjer, ne žele da im prihvate trgovci.
Iako je to malo poznata informacija, sve banke su dužne da zamjenjuju novčanice i kovani novac koji nisu podobni za opticaj, naveli su u kancelariji projekta “Jačanje zaštite potrošača u Srbiji”.
– Dakle, ukoliko im se u rukama nađe oštećena ili zaprljana novčanica, nepodobna za opticaj, dovoljno je da potrošači svrate u najbližu banku i na blagajni je zamjene za novac iste vrijednosti – istakli su u toj kancelariji.
U banci se kao novčanica nepodobna za opticaj, između ostalog, prihvata kada se na zamjenu podnese najmanje 51 odsto površine ispravne novčanice, preko cijele novčanice su jasno uočljive mrlje, dodatni znaci, kada je uočljiv nedostatak boje novčanica ima najmanje jedno zacjepljenje, jasno uočljive rupe, nedostaju joj dijelovi makar jedne ivice…
Čak i ako dođu u posjed novčanice koja je u stvari manja od 51 odsto njene stvarne cjeline, uz odgovarajuću izjavu o tome kako je dospjela kod njih, kako je došlo do oštećenja, šta je sa ostalim dijelovima novčanice, novac se može predati banci na zamjenu, koja će je zatim proslijediti NBS, koji će odlučiti o zamjeni novčanice.
Kada je riječ o kovanom novcu, on može da se mijenja u slučaju da je zbog korišćenja u opticaju, korozije ili fizičkih uticaja promijenio neke od svojih fizičkih osobina ili da je izrađen sa izvjesnom greškom i kao takav pušten u opticaj. Tanjug