NJUJORK, U fokusu ulagača na Wall Streetu ove će sedmice biti poslovni izvještaji kompanija koji će pokazati koliko je realan prošlogodišnji rast S&P 500 indeksa za gotovo 30 odsto.
Dow Jones indeks oslabio je prošle sedmice 0,2 odsto, na 16.437 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,6 odsto, na 1.842 boda, a Nasdaq indeks 1 odsto, na 4.174 boda.
Oprezno trgovanje posljedica je podataka koji pokazuju da najveće svjetske ekonomije, od SAD-a i Kine do evrozone, rastu, ali ne baš uvjerljivo.
U petak je ulagače neugodno iznenadio podatak da je u decembru broj zaposlenih u SAD-u porastao za samo 74.000, znatno manje od očekivanih 196.000 i najmanje od januara 2011. godine.
Premda je, kažu analitičari, slabost zapošljavanja u decembru vjerovatno posljedica vrlo hladnog vremena, ti podaci mogli bi uticati na čelnike Feda da pričekaju s odlukom o daljem smanjenju podsticajnih monetarnih mjera.
I dok bi sporiji ritam smanjenja podsticaja išao u prilog tržištu, slabljenje ekonomije značilo bi da će i poslovni rezultati kompanija biti anemični.
A kakve su rezultate kompanije i banke ostvarile u posljednjem lanjskom tromjesečju i cijeloj prošloj godini biće poznato po završetku netom započete sezone objava poslovnih izvještaja.
Biće to, kažu analitičari, suočavanje s realnošću. Rezultati kompanija pokazaće treba li smanjiti procjene za 2014. godini i jesu li cijene akcija prenapuhane, s obzirom da je lani S&P 500 indeks skočio gotovo 30 odsto.
„Svi se slažu da se situacija u ekonomiji poboljšala. No, nije jasno jesu li se zarade kompanija poboljšale u skladu s rastom tržišta. To je novi veliki test za akcije“, kaže Rick Meckler, predsjednik u fondu LibertyView Capital Management.
Od prošloga četvrtka, kada je počela sezona objave poslovnih izvještaja, rezultate je objavilo 5 odsto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa. Pritom ih je nešto više od polovine nadmašilo očekivanja po pitanju dobiti, a 62,5 odsto po pitanju prihoda.
To je u skladu s istorijskim prosjekom, prema kojem 63 odsto kompanija nadmaši očekivanja po pitanju zarade, a 61 odsto po pitanju prihoda.
No, očekivanja su vrlo niska. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u posljednjem lanjskom kvartalu porasle za 7,7, a prihodi za samo 0,4 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Ove će se sedmice pažljivo pratiti i nastupi nekoliko čelnika američke centralne banke jer se ulagači nadaju da bi nakon njihovih izjava moglo biti jasnije kojim će tempom Fed smanjivati podsticajne monetarne mjere.
U decembru su čelnici američke centralne banke odlučili smanjiti programe kupovine obveznica za 10 milijardi dolara, na 75 milijardi mjesečno i poručili da će ih tokom 2014. nastaviti postupno rezati, zavisno o oporavku ekonomije i tržišta rada. Hina