BEOGRAD, Zbog slabih rezultata ekonomskih diplomata Srbije u svijetu, stručnjaci i Ministarstvo privrede Srbije smatraju da taj projekat treba ukinuti. Predlažu da preduzeća sama ostvaruju poslovne kontakte u svijetu. Ipak, iz Privredne komore Srbije poručuju da ne treba odustati od tog modela, već ga izmijeniti.
Ekonomske diplomate Srbije dobre rezulatate u 2013. imali su samo u Milanu, Beču, Rimu, Berlinu, Štutgartu, Parizu i Moskvi.
Prijedlog Privredne komore Srbije je austrijski model, odnosno posebna institucija koja bi objedinila sve aktivnosi i potencijal svih koji su se do sada bavili nekim vidom ekonomske diplomatije. O novom modelu, Privredna komora Srbije razgovara sa Ministarstvima trgovine i spoljnih poslova.
Predsjednik Privredne komore Srbije Željko Sertić kaže da prelazak na drugi sistem zahtijeva ozbiljnu pripremu i edukaciju i da su zato našim predstavništvima produženi ugovori o radu.
Stručnjaci smatraju da su ekonomske diplomate staromodan model privlačenja investicija koji dosta košta i ne daje značajne rezultate. Veće rezultate bi kažu imale jednostavnije i brže procedure kao i bolja investiciona klima.
Ekonomista Milan Kovačević kaže da se još više može uštedjeti ukoliko se potraže drugi načini za podsticanje stranih ulaganja, poput bolje komunikacije sa svijetom putem interneta, davanje boljih informacija o preduzećima u Srbiji i bolji bilansi prijavljeni na vrijeme.
U Ministarstvu privrede Srbije smatraju da model privlačenja investicija treba potpuno promijeniti. Ministar Saša Radulović kaže da su ekonomske diplomate promašen projekat od kog treba odustati.
“Sam fokus ambasada se polako okreće ka ekonomskim temama i privredne komore u tome imaju značajan udio. Međutim, privatni sektor mora da preduzme najveći teret i preduzeća moraju sama da konataktiraju potencijalne poslovne partnere u svijetu”, ističe Radulović.
Među 21 ekonomskim savjetnikom Srbijie ima ekonomista, ali i pravnika, inženjera pa i filologa. Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine Srbije, koje je za ekonomske diplomate nadležno od 2012. godine u Srbiju je poslije prve analize vratilo njih sedmoro, uglavnom iz regiona. RTS