LONDON, U svijetu se kao novi ekonomski divovi najavljuju Meksiko, Indonezija, Nigerija i Turska (MINT), čije privrede toliko brzo rastu da postoji mogućnost da preteknu zemlje BRIK-a – Brazil, Rusiju, Indiju i Kinu, o kojima se do sada govorilo kao potencijalnim pokretačima napretka u svjetskoj ekonomiji.
Bivši ekonomista Goldman Sachsa Jim O'Neill, koji je ranije smislio i kovanicu BRIK, rekao je za BBC i Wall Street Journal, da sve četiri zemlje MINT-a imaju brojno stanovništvo i da će u narednih 20 godina imati porast broja lica koja mogu da rade, u odnosu na one koje ne mogu.
Ukoliko bi te zemlje počele zajednički da rade, neke od njih mogle bi da pariraju Kini, sa dvocifrenom stopom rasta, koji je postigla, između 2003. i 2008. godine, prenosi T-portal.
Tri zemlje MINT-a -Meksiko, Indonezija i Turska imaju geografski položaj koji prestavlja prednost u promjenama u svjetskoj trgovini. Meksiko se nalazi pred vratima SAD-a, ali i Latinske Amerike, Indonezija je u srcu Jugoistočne Azije, ima duboke veze s Kinom, a Turska pripada i zapadu i istoku.
O’Neill je rekao da su Meksiko, Indonezija i Nigerija proizvođači robe, dok Turska to nije, što je u suprotnosti sa zemljama BRIK-a gdje su Brazil i Rusija proizvođači, dok Kina i Indija, nisu.
Prema visini bogatstva, Meksiko i Turska su na istom nivou, zarađuju godišnje oko 10.000 dolara po glavi stanovnika, u poređenju sa 3.500 u Indoneziji i 1.500 dolara u Nigeriji, koja je u rangu s Indijom.
One se nalaze malo iza Rusije koja ima 14.000 dolara po glavi stanovnika i Brazila s 11.300 dolara, ali su još malo ispred Kine, koja ima 6.000 dolara.
O’Neill je naveo da sve četiri zemlje sprovode reforme na svim područjima, od obrazovanja, energije i fiskalne politike, do institucija same vlade. On je zaključio da se zemlje MINT-a mogu probiti među 10 najvećih ekonomija u svijetu, mada to može potrajati i do 30 godina. Tanjug