BEOGRAD, Srbija će od danas liberalizovati 95 odsto uvoza iz EU.
Prosječna carinska zaštita na uvoz robe iz EU od 2014. godine do ulaska Srbije u članstvo Unije iznosiće 0,99 odsto, dok je uvoz 95,1 odsto proizvoda u okviru carinske tarife u potpunosti liberalizovan.
Potpuna liberalizacija nije predviđena za strateške poljoprivredne proizvode koji će zadržati carinsku zaštitu do momenta ulaska u članstvo EU, što se odnosi na sve vrste mesa, mliječne proizvode, krompir, paradajz i drugo povrće svježe i smrznuto, grožđe, jabuke, šljive, višnje.
Za pšenicu i pšenično brašno, kukuruz, sjemenski i merkantilni, kukuruzno brašno i prekrupu od brašna, suncokret, margarin, kobasice i paštete, takođe, nije predviđena potpuna liberalizacija.
Uobičajene sezonske carine i dalje će se primjenjivati za konzervisano povrće i voće, sok od paradajza, grožđa, jabuka, krušaka i višanja i mješavine sokova, sirće, duvan, etil alkohol, voćne rakije, određene kategorije goveda, te svinje i jagnjad za klanje i klanične proizvode.
Za jabuke, grožđe, višnje, šljive, jagode, paradajz i paprike i dalje će se primjenjivati sezonske carine, dok Srbija zadržava punu carinu i za šećer, rafinisano ulje od suncokreta i cigarete.
Srbija od danas ulazi u šestu i posljednju godinu liberalizacije trgovine sa EU, primjenom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/.
“Ovim je Srbija ovim stvorila uređen i predvidiv režim trgovinskih odnosa sa EU, što će doprinijeti boljem poslovnom okruženju za poslovanje i investiranje”, iz Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije.
Osnovni cilj ovog sporazuma je stvaranje zone slobodne trgovine između EU i Srbije u roku od šest godina od početka primjene Privremenog trgovinskog sporazuma, koji je dio SSP-a.
EU je, jednostrano, liberalizovala uvoz robe iz Srbije još 2000. godine, a ugovorno 2009. godine, odnosno momentom početka primjene Privremenog trgovinskog sporazuma, dok je Srbija postepenu liberalizaciju uvoza robe iz EU završila danas.
EU je najvažniji investicioni i spoljnotrgovinski partner sa kojom se obavlja 60 odsto spoljnotrgovinske razmjene i u kojoj se realizuje 61 odsto izvoza iz Srbije.
U 10 mjeseci ove godine pokrivenost uvoza izvozom u razmjeni sa EU je bila viša od 72 odsto, što ukazuje da je došlo do smanjenja trgovinskog deficita za 27 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Od početka primjene Sporazuma, zaključno sa oktobrom 2013. godine, ukupna korist od preferencijalnog izvoza na tržište EU za srpske privrednike iznosi više od 2,7 milijardi evra. Agencije