BANJALUKA, Plan Vlade i Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske jeste da do kraja decembra i u januaru 2014. godine bude isplaćeno još 30 miliona KM podsticaja, dok su za poljoprivrednike obezbijeđene veoma povoljne kreditne linije Investiciono-razvojne banke /IRB/, najavljuje resorni ministar Stevo Mirjanić.
Mirjanić najavljuje da će u narednoj godini biti mnogo više ulaganja u agrarni sektor, pored 60 miliona predviđenih budžetom, kao i u projekte poljoprivrede i ruralnog razvoja.
“Sredstva će više biti usmjeravana u povećanje proizvodnje, a manje u neproizvodne svrhe. Osim 60 miliona KM za podsticaje, na raspolaganju će biti i 100 miliona KM posredstvom IRB-a za tekući i investicioni razvoj”, precizira Mirjanić.
Biće nabavljeno 3.000 steonih junica da bi bili obezbijeđeni dugoročni efekti u povećanju obima i vrijednosti govedarske proizvodnje za period 2014-2018. godina.
“Trenutno se u Srpskoj proizvodi oko 100 miliona kilograma mlijeka godišnje. Kada se nabave junice, procjena je da će proizvodnja biti povećana na 133 miliona kilograma mlijeka”, rekao je resorni ministar.
U okviru Projekta navodnjavanja, koji se finansira iz kreditne linije Svjetske banke, u toku je realizacija projekta vrijednog 25 miliona KM, a putem Projekta hitnih mjera za zaštitu od poplava ulaže se više od 50 miliona evra.
Mirjanić najavljuje da će projektima poljoprivrede i ruralnog razvoja, poboljšanjem uslova života na selu i razvoja ruralnog poslovanja u 2014. godini biti plasirano ukupno 12,5 miliona KM.
“Projekat održivog upravljanja šumama, koji finansira Svjetska banka, predviđa ulaganje 1,5 miliona KM, a sredstvima Češke razvojne agencije, uz kontribuciju Vlade, za projekat uzgoja goveda po sistemu krava-tele biće uloženo 670.000 KM”, pojašnjava Mirjanić.
Vlada Srpske je za podsticaje u poljoprivredi ove godine isplatila oko 30 miliona KM i još 49 miliona KM na ime dugova iz prošle godine.
“Prva linija odnosi se na obrtna sredstva koja će biti korištena kao revolving sredstva za finansiranje potreba u primarnoj proizvodnji i prehrambenoj industriji za otkup sirovina od domaćih proizvođača”, naglašava Mirjanić.
Cilj je stimulisanje, planiranje, ugovaranje, otkup, preuzimanje, finalna prerada i plasman domaće proizvodnje, kao i ostvarivanje dugoročnih partnerskih odnosa između “subjekata u lancu”. Sredstva su dostupna po najpovoljnijoj kamatnoj stopi do četiri odsto.
“Drugi stub odnosi se na kreditnu liniju IRB-a za dugoročne i kratkoročne plasmane u poljopivredi, sa povoljnijom kamatnom stopom, u odnosu na komercijalne banke, koja će obezbijediti ulaganja u osnovna sredstva, refinansiranje nepovoljnih kredita i ostale potrebe korisnika“, pojašnjava ministar poljoprivrede Srpske.
Republika Srpska, sa resursima s kojima raspolaže, može da zadovolji svoje potrebe i da bude izvoznik, ocjenjuje Mirjanić i navodi da Srpska trenutno pokriva oko 50 odsto potreba stanovništva u osnovnim poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima, osim kod mlijeka, krompira i pojedinih vrsta voća, gdje ostvaruje viškove u odnosu na domaće potrebe.
Mirjanić nije zadovoljan stanjem u zadružnom sektoru i smatra da mali broj poljoprivrednih zadruga može dobiti prolaznu ocjenu. U ovoj godini obezbijeđena je i podrška za zapošljavanje 30 agronoma u poljoprivrednim zadrugama, a biće finansirana sredstvima Vlade u periodu od godinu dana u ukupnom iznosu od 0,5 miliona KM.
Ministar upozorava da je oblast spoljnotrgovinskog poslovanja i zaštite domaće proizvodnje neuređena i da se veoma negativno odražava na poljoprivredne proizvođače u Republici Srpskoj i BiH.
On ističe da je pripremljena Odluka o mjerama zaštite domaće proizvodnje u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije i Uredba o načinu i kriterijumima korištenja bescarinskih tarifnih kvota poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.
U pripremi je i Odluka o mjerama za izjednačavanje uslova za proizvodnju, unapređenje poljoprivredne proizvodnje, prehrambene industrije i socio-ekonomske stabilnosti proizvođača. “Do danas, na nivou BiH, ništa konkretno nije urađeno u vezi s ovim odlukama”, zaključuje Mirjanić. Srna