NJUJORK, Američki ekonomista i nobelovac Pol Krugman ocjenjuje da je teško reći zašto bitkoin ima vrijednost, i istovremeno ga naziva nekom vrstom virtuelnog zlata.
U članku za američki dnevnik “Njujork tajms”, pod nazivom “Bitkoin i varvarstvo“, Krugman navodi da je na snazi monetarno nazadovanje – odnosno neobična riješenost mnogih ljudi da vrate sat unazad i okrenu leđa vijekovima napretka.
Prema njegovim riječima, bitkoin je sličan zlatu, jer poput zlata može da se kopa, pošto je moguće stvoriti nove bitkoine, ali jedino putem rješavanja složenih matematičkih problema koji zahtijevaju moćne računare i mnogo struje za njihovo napajanje.
Krugman kaže da se za stvaranje bitkoina koriste prirodni resursi, i da je najveći “rudnik“ za njegovo “iskopavanje” upravo na Islandu, gdje je struja jeftina.
On je taj “rudnik” na Islandu uporedio sa rudnikom Porgera u Papua Novoj Gvineji, jednim od najvećih svjetskih proizvođača zlata, koji je opšte poznat po nehumanim uslovima i šteti po životnu sredinu.
Ali, kako Krugman kaže, i pored toga što je cijena zlata pala sa nedavnog rekorda, još uvijek je tri puta veća nego prije 10 godina, zbog čega se iskopavanja moraju nastaviti. Tanjug