BEOGRAD, Već početkom januara očekuje se talas poskupljenja u Srbiji kojeg će izazvati povećanje PDV-a i akciza, piše “Blic”.
Ukidanje carina na uvoz robe iz EU, s druge strane, neće uticati na trgovce da smanje cijene uvozne robe.
Hljeb, mlijeko, brašno, šećer, ulje, meso, med, voće, povrće, lijekovi, hotelske usluge… poskupjeće već od 1. januara, kada dođe do skoka PDV-a za dva procenta. Znatno skuplji biće i računari jer porez na dodatu vrijednost sa osam skače na 20 procenata. Zbog povećanja akciza u januaru će biti više i cijene cigareta, duvana, alkohola, goriva i kafe.
Udruženja potrošača i ekonomisti u Srbiji apeluju na trgovce da poslije povećanja PDV-a ne dižu cijene, nego da “ta dva procenta preuzmu na sebe“.
“U uslovima smanjene tražnje i sve manjih kućnih budžeta, borba za potrošače biće sve intenzivnija. Ta borba se neće moći voditi pukim porastom cijena ili marži, već daljim snižavanjem cijena i porastom usluga. Zato bi trgovci trebalo da učine sve da porast PDV-a za dva procenta ne preliju automatski na cijene, već da partnerskim odnosima s proizvođačima neutrališu taj skok”, kaže za “Blic“ ekonomista Stipe Lovreta.
Trgovci smatraju da država ne može da donosi propise kojima povećava poreze i da očekuje da se to neće odraziti na cijene, posebno kada su u pitanju osnovne namirnice koje već imaju niske marže.
“Na artiklima sa PDV-om od osam odsto marže su već na granici rentabilnosti, više ne možemo da ih spuštamo. veće marže stavljamo na artikle koji nisu visokoobrtni i tu se nadomjesti izgubljeni dio. Problem je što artikli na kojima su marže veće imaju značajan pad prodaje”, kažu u jednom velikom trgovinskom lancu i dodaju da će zato morati da ukalkulišu i porast PDV-a u cijenu.
Cijene planiraju da povećaju i vlasnici malih, komšijskih radnji.
“Mi živimo od prodaje hljeba, mlijeka, jogurta… Nemamo izbora nego da dignemo cijene za dva procenta. To možda ne izgleda mnogo, ali kako su u pitanju artikli koje kupuju i najsiromašniji, ponovo će doći do velikog pada prometa”, kaže Miloš Veljković, vlasnik prodavnice u Beogradu.
Ukidanje carina na sve uvozne poljoprivredne i industrijske proizvode trebalo bi da dovede do sniženja nekih cijena. U praksi to je, međutim, malo vjerovatno jer su početkom ove godine ukinute carine za kućnu hemiju i kozmetiku, a upravo je ta roba poskupjela za 20 do 30 odsto.