BEOGRAD, Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković kaže da je važno da građani Srbije budu pravilno informisani koliko koštaju određene bankarske usluge.
Prema njenim riječima, i banke moraju da znaju gdje su granice izdržljivosti korisnika njihovih usluga, od kojih zavise i zbog kojih postoje.
NBS ne može uticati na banke kada je u pitanju način formiranja cijena za konkretne bankarske proizvode, rekla je Tabakovićeva za današnji “Blic” upitana da li je logično da građani plaćaju bankama kamatu na dozvoljeni minus 35 odsto, ako je inflacija četiri odsto.
“Cijenu određene usluge određuje tržište, ali nasavršenost tržišta je opšte poznata”, istakla je Tabakovićeva.
Prema njenim riječima, važno je da građani Srbije budu pravilno informisani koliko određena usluga košta i da prema tome određuju da li će je koristiti ili ne.
Ali, dodala je Tabakovićeva, ukoliko su građani prinuđeni da koriste bankarsku uslugu, ako nemaju izbora ili, ako je izbor ograničen vidljivim i nevidljivim preprekama, onda nemoć tržišta postaje očigledna.
NBS se trudi da kroz Centar za zaštitu i edukaciju korisnika finansijskih usluga čini da korisnici finansijskih usluga budu što bolje informisani prilikom izbora određene bankarske usluge.
Guvernerka NBS smatra da eventualno raspisivanje parlamentarnih izbora ne bi značilo nikakvu promjenu politike NBS, niti rizik u smislu ponašanja Vlade.
“Uvjerena sam da nijedna Vlada više, poslije prethodne, neće dovoditi u pitanje fiskalnu konsolidaciju, niti će nametati bilo kakve izazove monetarnoj politici”, rekla je Tabakovićeva.
Prema njenom mišljenju, jedini rizik koji bi donijeli evenutalni izbori jeste naslijeđeni model ponašanja da život u Srbiji stane po raspisivanju izbora i da se više niko ne bavi ekonomijom, ni privredom, već pričama i predviđanjima.
Tabakovićeva vjeruje da su svi svjesni da se vrijeme više ne može trošiti na besplodne priče i da, ako i bude izbora, svi moraju da se bave svojim poslom.