SARAJEVO, Veoma loš zakonski okvir, odnosno rješenja koja ne idu na ruku privrednicima, jedan je od problema sa kojima se susreće privreda u BiH, rekao je predsjednik Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH Ahmet Egrlić.
On je naveo da privrednici imaju probleme i zbog puno nivoa odlučivanja, odnosno preglomazne administracije, korupcije, podijeljenog tržišta i stalnih političkih previranja.
Egrlić kaže da privreda BiH zbog toga ne napreduje željenim tempom.
“Imamo bazu, sektor koji treba nadograđivati i pomoći”, istakao je Egrlić na konferenciji za novinare nakon okončanja konferencije “Privreda BiH – šanse i izazovi”.
Prema njegovim riječima, privrednici traže da budu uključeni u sva moguća rješenja, ali često budu usvojeni različiti zakonski propisi, a da oni ne budu konsultovani.
“Znanje i problemi sa kojima se susreće realni sektor trebaju da izađu na vidjelo i da nadležni organi prihvate ono što im nudimo u rješavanju niza problema. Ovo je prilika da pozovemo nadležne vlasti da iskoriste znanje koje ima STK. Očekujemo da ćemo biti pozvani i da ćemo u perspektivi više učestvovati”, istakao je Egrlić.
On je naveo da STK BiH radi na izradi dokumenta u kojem će biti ponuđen kompletan zakonski okvir kako bi trebalo da se kreće privreda BiH.
“Očekujemo da će ovaj dokument, koji ćemo izraditi do kraja januara, biti veoma ozbiljno analiziran u nadležnim organima vlasti i da će ono što u tom dokumentu bude dobro, biti primijenjeno kroz zakonske propise”, rekao je Egrlić.
Pomoćnik ministra inostranih poslova BiH Amer Kapetanović rekao je da je ovo ministarstvo od marta do septembra organizovao osam biznis foruma, na koje je vodilo više od 300 privrednika iz BiH – od Ujedinjenih Arapskih Emirata /UAE/, Katara, Rusije, Velike Britanije, Azerbejdžana do Indije.
“Rezultati toga su da će uskoro biti uvedene avionske linije Sarajeva sa Dohom i Moskvom. Preduzeća `Energoinvest` i `Petrolinvest` su zaključili vrlo konkretne ugovore prilikom posjete UAE i Kataru”, istakao je Kapetanović.
Prema njegovom mišljenju, za veći angažman potrebne su šire sistemske promjene koje treba napraviti.
“Još smo na nivou dobre volje, koju treba pretvoriti u dobar sistem, a da bi to uradili potrebna je institucionalna povezanost. Ako se želi razvijati ekonomska diplomatija, to podrazumijeva promociju u svijetu, a to opet košta”, smatra Kapetanović.
On je istakao da nisu Arapi došli da investiraju u Srbiju preko noći, nego je za to prethodno lobirano pet godina.
Konferencija je osmišljena tako da su privrednici imali priliku za direktni dijalog sa najvišim predstavnicima nadležnih ministarstava, institucija i agencija s ciljem definisanja prioritetnih mjera koje BiH treba da provesti radi unapređenja poslovnog okruženja, spoljnotrgovinskog poslovanja i primjena određenih direktiva EU od značaja za privredu. Srna