NJUJORK, Nestašice sirovina postaju sve veći problem za proizvođače uređaja, pa tako većina metala koji se koriste u izradi savremenih visokotehnoloških uređaja kao što su pametni telefoni nema adekvatnu zamjenu.
Naučnici sa Univerziteta Jejl analizirali su 62 metala ili polumetala koji se koriste u izradi pametnih telefona, a za uzorak su namjerno odabrani oni metali koji su vrlo rijetki i koji bi uskoro mogli nestati.
Odabir uzoraka je bio prilicno težak jer su informacije o metalima koji se upotrebljavaju i njihovim količinama u uređajima uglavnom korporativna tajna, pa su se naučnici oslonili na podatke o 80 odsto materijala koji je svake godine dostupan putem procesa ekstrakcije i recikliranja, prenosi portal Seebiz.eu.
Zatim su sproveli ispitivanje da li neki od uzoraka metala na testiranju ima dobru zamjenu koja će biti pogodna za iste zadatke, međutim, zaključili su nijedan od 62 testirana metala nema adekvatnu zamjenu.
Među njima, čak 12 metala nema nikakvu poznatu zamjenu, a radi se o renijum, rodijum, lantanu, evropijum, disprozijum, tulijumu, iterbijum, itrijumu, stroncijumu, talijum, manganu i magnezijumu.
Rijetke sirovine su uglavnom skupe za ekstrakciju, a njihova obrada potencijalno štetna za životnu sredinu.
Na osnovu toga se može zaključiti da će se naučnici u budućnosti prilikom unapređivanja proizvoda novim i boljim materijalima morati suočiti sa stalnom opasnosti nestašice ključnih sirovina, prenose agencije.