SARAJEVO, Zamjenik direktora Generalne direkcije Evropske komisije za proširenje Jost Korte rekao je da je korupcija i dalje jedan od najvećih izazova za sva društva, uključujući i zemlje regiona, te da ni države članice EU nisu oslobođene korupcije.
Korte se danas obratio u Sarajevu na dvodnevnoj regionalnoj antikorupcijskoj konferenciji tokom koje je naglašena potreba da se pojačaju napori u provođenju Konvencije UN protiv korupcije u cijelom regionu, s posebnim naglaskom na rezultate koji su do sada postignuti i predstojeće izazove, saopšteno je iz Ministarstva bezbjednosti BiH.
Ministar bezbjednosti BiH Fahrudin Radončić rekao je da je BiH, prema istraživanjima, u samom vrhu evropskih zemalja po korupciji, ali i vodeća po siromaštvu.
“Odgovornost prema osiromašenim građanima, ali i međunarodnoj zajednici, obavezuje nas da u narednom periodu preduzmemo energičnu akciju. Već u narednoj godini očekujem cunami u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, u kojem neće biti nedodirljivih bez obzira na poziciju, političku i drugu opredijeljenost, moć i uticaj”, rekao je Radončić.
Direktor Kancelarije UN za droge i kriminal /UNODC/ Juri Fedotov naveo je u video obraćanju učesnicima konferencije da korupcija omogućuje transnacionalni organizovani kriminal i trgovinu drogom.
“To, takođe, šteti prosperitetu, potkopava poštovanje prava, ometa pružanje usluga i generiše nezaposlenost”, istakao je Fedotov.
Prema njegovim riječima, korupcija ima ozbiljan uticaj na ekonomiju i povećava troškove za kompanije, a samim tim i na krajnje potrošače.
Fedotov je istakao da je partnerstvo UNODC-a s Evropskom komisijom i sa lokalnima vladama veoma važno.
“Za nastavak uspjeha trebamo čvrsto opredjeljenje svih naroda da odbace korupciju i da se svi nacionalni zakoni usklade sa Konvencijom UN. Takođe, potrebno je da se podigne glas vlade, civilnog društva, akademske zajednice i javnosti da se pridruže u osudi korupcije gdje god se ona pojavi”, zaključio je Fedotov.
Prema nedavno objavljenoj studiji UNODC-a, korupcija igra značajnu ulogu u svakodnevnom poslovanju mnogih kompanija u zemljama zapadnog Balkana.
U prosjeku, u cijelom regionu, jedna od deset firmi koje su imale kontakt s javnim službenicima plaćale su mito u periodu od 12 mjeseci, u prosjeku po 880 evra.
Ranije istraživanje UNODC-a iz 2010. godine, takođe, je pokazalo da je korupcija veliki problem među građanima u regionu, a rangirana je na visokom trećem mjestu na popisu gorućih pitanja nakon nezaposlenosti i siromaštva, ali se nalazi ispred bezbjednosti i obrazovanja.
U Sarajevu je danas otvorena dvodnevna regionalna antikorupcijska konferencija čiji je cilj obilježavanje desetogodišnjeg jubileja od usvajanja i priprema za potpis Konvencije UN protiv korupcije.
Sastanak je organizovala Kancelarija UN za droge i kriminal i Ministarstvo bezbjednosti BiH, u partnerstvu s Evropskom komisijom i Programom UN za razvoj.
Konferencija okuplja antikorupcijske stručnjake i predstavnike civilnog društva iz jugoistočne Evrope koji će se pokušati udružiti u antikorupcijskim naporima, usaglasiti politiku i strategiju, te utvrditi područja za poboljšanja, posebno u svjetlu procesa pristupanja EU.
Jedan od ciljeva konferencije je identifikovati praktične načine za borbu regije protiv korupcije u budućnosti. Srna