SARAJEVO, Šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Anabela Abreu i vodeći ekonomista ove finansijske institucije Sajmon Dejvis ukazali su na činjenicu da BiH ima najgori poslovni ambijent u regionu, dok je kao odličan primjer popravljanja poslovnog ambijenta istaknut projekat jednošalterskog sistema kojeg je uvela Vlada Republike Srpske.
Abreu je izrazila nadu da bi se sličan projekat jednošalterskog sistema /One stop shop/ mogao provesti i u ostatku BiH.
Dejvis je podsjetio da, prema posljednjem izvještaju o lakoći poslovanja Svjetske banke, samo 15 zemalja ima gore pokazatelje od BiH.
Abreu i Dejvis su danas u Sarajevu, tokom predstavljanja redovnog ekonomskog izvještaja za jugoistočnu Evropu, istakli da je ekonomski izvještaj Svjetske banke pokazao da je put oporavka BiH vođen povećanjem izvoza u ovoj godini, što se posebno odnosi na poljoprivredni sektor koji se oporavio nakon loše 2012. godine.
Abreu i Dejvis su ukazali na činjenicu da je u BiH veoma mala domaća potražnja, ali i da se u ovoj zemlji u odnosu na region najviše izdvaja na plate u javnom sektoru, te da se procjenjuje da u BiH više od 12 odsto socijalnih transfera ide najbogatijoj petini stanovništva.
Dejvis je istakao da u BiH, kao u većini zemalja regiona, nema mjesta za dalja zaduživanja u javnom sektoru ali da bi bilo dobro da se privatni sektor više zadužuje što bi za posljedicu imalo i stvaranje novih radnih mjesta.
Kada je riječ o zapošljavanju, ekonomisti Svjetske banke su iznijeli podatak da u BiH na 100 ljudi njih 22 ima posao, što je veliki problem, jer oni ne izdražavaju samo sebe, nego i ostali dio radno nesposobnog stanovništva poput djece, studenata, invalida…
“Taj problem će postati još veći, posebno kako stanovništvo bude starilo. Ako bismo gledali samo ljude koji su radno sposobni, tek nešto više od polovine radi, dakle 45 od 100 je nezaposleno ili neaktivno, odnosno mogli bi raditi ali ne traže posao”, rekao je Dejvis.
Svjetska banka, kada je riječ o BiH, ima umjereno optimističan pogled i očekuje se pozitivan ekonomski rast ove godine koji će se dalje povećavati u naredne dvije godine.
“Da bi se to i dogodilo postoji jedna stvar koja je izvan kontrole, a dvije koje su pod kontrolom aktivnosti politika u BiH. Prva je razuman ekonomski oporavak EU, a druge dvije su fiskalne politike koje podržavaju ekonomski rast i strukturalne reforme koje omogućavaju poslovnim ljudima da otvaraju nova radna mjesta”, dodao je o Dejvis.
Zemlje jugoistočne Evrope su u prvoj polovini 2013. godine izašle iz recesije, kao rezultat povećanja izvoza, navodi se u izvještaju Svjetske banke kojeg je putem video linka novinarima predstavila vodeći ekonomista ove finansijske institucije za region Galina Andranova Vinselente.
Ona je naglasila da je rast realnog dohotka zemalja jugoistočne Evrope ponovo porastao sa negativnih 0,7 na 1,8 u prvoj polovini 2013. godine, što je podržano oporavkom u evrozoni.
Prema izvještaju, u prvoj polovini 2013. godine nezaposlenost u jugoistočnoj Evropi iznosila je u prosjeku 24 odsto. Zaposlenost je u Albaniji, Crnoj Gori i Makedoniji porasla, a u BiH i Srbiji je ostala slaba. Srna