BANJALUKA, Jednošalterski sistem poslovne registracije, koji se od danas primjenjuje u Republici Srpskoj, uveliko će se odraziti na poslovnu zajednicu kroz značajnije privlačenje stranih, ali i domaćih investitora, ocijenili su u Privrednoj komori Srpske.
Portparol Privredne komore Vladimir Blagojević rekao je da je Komora godinama isticala neophodnost reforme registracije poslovnih subjekata, s ciljem skraćenja trajanja procedure, pojeftinjenja i pojednostavljivanja registracije.
“To je konačno postignuto i podržavamo napore Vlade Srpske koji imaju cilj stvaranje što boljih uslova za pokretanje biznisa”, naglasio je Blagojević.
On je dodao da je neophodno dalje raditi na rasterećenju privrede, ukidanju niza i fiskalnih i parafiskalnih nameta, što bi omogućilo da se novoformirano preduzeće izbori za svoj položaj na tržištu.
“Kroz smanjenje opterećenja privredi, prelazak na jednošalterski sistem registracije preduzeća imalo bi svoj puni efekat”, naveo je Blagojević.
U Republici Srpskoj od danas se primjenjuje novi model poslovne registracije u Srpskoj, odnosno jednošalterski sistem, tako da će za poslovnu registraciju biti dovoljna najviše tri, umjesto dosadašnjih 23 dana.
Jednošalterski sistem registracije podrazumijeva da se zainteresovano lice za registraciju poslovnog subjekta, nakon notarske obrade ili ovjere osnivačkog akta obraća samo jednoj instituciju, i to Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge /APIF/ u poslovnim jedinicama u Banjaluci, Prijedoru, Gradišci, Doboju, Modriči, Bijeljini, Zvorniku, Istočnom Sarajevu, Sokocu, Trebinju i Foči.
Za privredne subjekte ovom reformom smanjen je broj procedura, kao i troškovi početka poslovanja u zavisnosti od pravne forme registrovanog subjekta.
Kod najjednostavnijih formi, kao što je DOO, minimalni propisani kapital, kada je osnivač fizičko lice, biće oko 100 KM, a do sada je on iznosio od 1.130 do 1.532 KM /sa registracijom spoljnotrgovinske djelatnosti/. Srna