BANJALUKA, Novi model poslovne registracije u Republici Srpskoj, odnosno jednošalterski sistem, čija primjena počinje danas, omogućiće bržu i povoljniju proceduru privrednicima koji žele da registruju nova privredna društva i preduzeća, rekao je načelnik Odjeljenja za privredu grada Banjaluka Radenko Komljenović.
“Do sada su privrednici morali da registruju privredna društva i preduzeća na više lokaliteta, a sada to završavaju na jednom mjestu u Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge /APIF/”, naveo je Komljenović.
On je naglasio da se kompletna dokumentacija predaje na jednom mjestu i da su rokovi skraćeni na tri dana, “što je značajan napredak u pojednostavljivanju procedura da privrednici krenu u određeni biznis”.
“Registracija preduzetništva ostaje u lokalnim zajednicama, s tim da će one imati obavezu da svaki mjesec šalju bazu registrovanih preduzetnika u APIF”, pojasnio je Komljenović i dodao da će centralni registar za preduzetnike i za privredna društva biti u APIF-u.
On je rekao da će na ovaj način moći lakše da se prati struktura preduzetnika i da li oni izvršavaju svoje obaveze, a biće omogućeno i lakše uvezivanje sa Poreskom upravom i drugim institucijama Republike Srpske, BiH i grada Banjaluka.
“Do sada su privrednici registraciju radili preko suda, nakon čega su u lokalnim zajednicama dobijali rješenja. Sada sve to završavaju u APIF-u”, rekao je Komljenović i ponovio da preduzetništvo ostaje i dalje u ingerenciji lokalnih zajednica.
On je naveo da je u Banjaluci registrovano oko 5.000 preduzetnika, ali da taj broj varira iz dana u dan. “U ovoj godini smo imali više prijavljenih nego odjavljenih preduzetnika i to su pozitivni pomaci u privrednom ambijentu Banjaluke”, naglasio je Komljenović.
On je istakao da u Banjaluci postoji ukupno 14.000 privrednih subjekata, odnosno privrednih društava i preduzetnika. “Imamo oko 6.000 privrednih društava, ali imamo agencije i institucije koje se isto tako registruju”, rekao je Komljenović.
Sa novim modelom poslovne registracije, čija primjena danas počinje u Republici Srpskoj, za poslovnu registraciju biće potrebno najviše tri, umjesto dosadašnjih 23 dana.
Za privredne subjekte ovom reformom smanjen je broj procedura, kao i troškovi početka poslovanja u zavisnosti od pravne forme registrovanog subjekta. Srna