SARAJEVO, Vlasti u Federaciji BiH /FBiH/ moraju praviti ‘dublje rezove’ u ukupnoj javnoj potrošnji i mijenjati odnos prema privredi u tom entitetu, jer su koraci koji se sada preduzimaju nedovoljni i neće znatno popraviti situaciju u privredi, rekao je predsjednik Sindikata metalaca BiH Muhamed Hadžić.
Prema njegovom mišljenju, ako vlasti nastave ovakav tempo rješavanja problema, doći će do potpunog kolapsa u mnogim privrednim društvima.
“Sve se više preduzeća zatvara, pogotova ona koja su imala izglede za poslovanje. Kada je riječ o nametima, ukupnom odnosu prema privredi, te razlici u platama radnika u privredi i van nje, sadašnja situacija je neodrživa. Još više će doći do urušavanja ovakvog stanja, ukoliko se vlasti ne sjete da je privreda jedini izvor odakle se može računati na razvoj i opstanak”, kaže Hadžić.
Prema njegovim riječima, Vlada FBiH je već počela da rješava zahtjeve koje je Sindikat metalaca tražio. “Dinamika tih rješenja će odrediti dalje aktivnosti našeg sindikata, ovaj put nemamo razloga da se zaustavimo ukoliko ne budu bar minimalno naši zahtjevi ispunjeni. U proceduri su već prijedlozi zakona o štrajku, zakona o osiguranju zdravlja i zaštiti na radu i zakona o konsolidaciji privrednih društava koji je najvažniji”, precizirao je Hadžić.
On je naglasio da će se, nakon usvajanja tih zakonskih riješenja, ići na pripremu seta zakona o rasterećenju privrede.
“Ide se u tom smjeru, ukoliko Parlament FBiH ne prihvati zakone, Odbor Sindikata metalaca će se izjasniti o daljim aktivnostima”, dodao je Hadžić.
Oko 700 članova Sindikata metalaca BiH 14. novembra protestovalo je ispred zgrade federalne Vlade zbog teškog radno-pravnog, ekonomskog i socijalnog položaja radnika u ovoj industrijskoj grani i složene situacije u privredi koja prijeti kolapsom i gašenjem velikog broja firmi.
Hadžić je rekao da su četiri osnovna zahtjeva, koja su prisilila članove sindikata da traže radnička prava na ulici, “stara” već 10 godina.
Predstavnici Sindikata metalaca BiH od Vlade FBiH zahtijevaju da se radnicima sa navršenih 40 godina radnog staža omogući da idu u penziju, da se omogući svim radnicima zdravstvena zaštita, da se privreda rastereti raznih nameta, te da se donesu novi zakon o zaštiti na radu i zakon o štrajku, koji je usaglašen među socijalnim partnerima. Srna