DUBAI, Ne postoji ni jedan grad na svijetu koji bi bio iole nalik Dubaiju, jednom od sedam emirata koji čine Ujedinjene Arapske Emirate (UAE). U ovom emiratu sve što vidite ima prefiks “naj”. Dubai je rekorder po mnogo stvari, a sve što je u njemu je najskuplje, naraskošnije, najveće, najljepše….
Ukratko, Dubai je grad rekorda. Kada razmišljamo o ekonomskom razvoju i napretku gradova ili država uopšte, prvenstveno mislimo na ekonomske i razvojne potencijale.
I, naravno, to su osnovne pretpostavke za razvoj. Međutim, pokretač svega mora biti čovjek s vizijom koji će biti toliko samosvjestan i sposoban da nikakve kritike neće uticati na njegova nastojanja da razvije svoju zemlju.
Najočigledniji primer takvog liderstva je šeik Rašid bin Saed, vladar Dubaija koji je, od 1971, nakon ujedinjenja sedam emirata: Abu Dabija, Ajmana, Dubaija, Fujairaha, Ras al-Khaimaha, Šarjaha i Um al-Kaivaina u UAE, iskoristio visoku cijenu nafte i zahvaljujući prirodnim nalazištima ovog energenta, preokrenuo Dubai iz temelja.
Do kraja osamdesetih, Dubai je već imao izgrađenu luku Džebel Ali i najveći “suvi dok” na svijetu za pravljenje i popravljanje brodova, a uveo je i takozvanu zonu bez poreza, a što bi značilo da svi oni koji će doći sa svojim kompanijama u Dubaji, ne moraju platiti nikakav porez.
Za otvaranje firme potrebna dva dana
I tako je počelo. Viziju voljenog šeika Rašida kojeg u UAE nazivaju ocem Dubaija je nakon njegove smrti nastavio živjeti i razvijati sin Muhamed, današnji vladar Dubaija.
Svjestan da zaliha nafte uskoro neće biti, Muhamud je još više liberalizovao uslove poslovanja u Dubaiju pa stoga nije ni čudo što preduzeće u ovom emiratu možete otvoriti nevjerovatno lako i za samo dva dana. Zahvaljujući ovakvoj politici poslovanja, u Dubaiju egzistiraju i rade najveće svjetske kompanije, banke, fabrike, niču nevjerovatni hoteli najpoznatijih svjetskih lanaca poput Mariotta, a Dubaji se svakim danom širi i raste.
Ono što je nekada, prije 40-ak godina, bio suvi pustinjski pijesak sad je najveća oaza na svijetu sa četiri miliona palmi, 1.500 hotela, 3.000 restorana, najvećim šoping centrom na svijetu, Dubai šoping centrom koji se sastoji od 1.800 prodavnica i naravno, najvećim akvarijumom na svijetu koji se nalazi u sklopu ovog centra.
Dah oduzima i najviša zgrada na svijetu (opet, napravljena na pustinjskom pijesku), Burdž Kalifa koja sa svojih 868 metara visine i 160 spratova predstavlja vrhunac uspjeha inženjera, arhitekata i građevinskih radnika.
Ova zgrada sama drži nekoliko rekorda koji su zabilježeni u čuvenoj Ginisovoj knjizi rekorda. Najviša zgrada na svijetu, najviši bazen na svijetu, najviše pozicionirana bolnica na svijetu, a u ovoj zgradi se nalazi i najbrži lift na svijetu koji vas od podnožja do vrha zgrade doveze za 58 sekundi.
U Burdž Kalifi se nalazi i najviši hotel na svijetu i jedan poseban hotel koji je osmislio i otvorio čuveni Armani. Ispred Burdž Kalife napravljeno je ogromno vještačko jezero s najvišom programiranom fontanom na svijetu koja na svakih petnaest minuta “pleše” uz muziku i svijetla stvarajući nevjerovatne vodene oblike koji oduzimaju dah.
U zakon je ugrađeno da se u Dubaiju ne smijeju napraviti dva ista nebodera (ukoliko nisu tzv. tornjevi blizanci) pa su dizajneri i arhitekte pustili mašti na volju i napravili prelijepe zgrade koje se stotinama metara nadvijaju nad Dubaijem.
Ostrvo palmi – naizgled nemoguć projekat
Kada je prije 15-ak godina šeik Mohamed naredio pravljenje Ostrva palmi, niko nije vjerovao da će taj projekat biti izveden do kraja. I, zaista, tek kada se nađete na tom ostrvu možete shvatiti razmjere građevinskog poduhvata.
Milioni tona pustinjskog pijeska nasuti su na morsko dno da bi iz vode izronilo ostrvo u obliku palme na kojemu je danas na stotine privatnih zgrada, kuća, hotela, restorana. Jedan od najglamuroznijih je hotel Atlantis, arhitektonsko čudo od 1.500 soba gdje noćenje s doručkom košta 1.000 evra. Hotel je otvoren 2009, a samo za vatromet prilikom otvaranja plaćeno je 30 miliona evra.
U okviru hotela nalazi se najveći vodeni park na svijetu koji, osim beskrajnih tobogana, riječica, ogromne plaže i mnoštva ostalih vodenih atrakcija, nudi i poseban doživljaj: plivanje s delfinima u Zalivu delfina. Kao i za sve u Dubaiju, i ovdje ćete izdvojiti pozamašnu sumu za 30 minuta druženja s ovim divnim sisarima.
Po dolasku u Zaliv delfina, ljubazno osoblje će vam tražiti rezervaciju (susret s delfinima se mora rezervisati makar dan unapred), naplatiti 250 evra po osobi za plivanje, 80 evra ukoliko želite da vas neko fotografiše u toku ove avanture i dodatnih 150 evra ako želite CDsa slikama.
Ipak, osjećaj je zaista neopisiv i ovo je nešto što svakako ne biste trebali propustiti ako vas put nanese u Dubai. Vratimo se raskoši Dubaija. Prije nekoliko godina svijet je obišla vijest o otvaranju prvog hotela sa sedam zvjezdica u svijetu – Burdž al Araba.
Noćenje u ovom hotelu iznosi 10.000 evra, a popunjenost mu je nevjerovatnih 90 odsto! Inače, svi hoteli u Dubaiju, a cijene se kreću od 600 evra pa naviše po noćenju, tokom čitave godine bilježe visoku posjećenost.
Najskuplje piće na svijetu 36.000 evra
U Burdž al Arabu možete popiti i najskuplje piće na svijetu, koktel poslužen u zlatnoj čaši, a koji košta 36.000 evra. Za utjehu, nakon što popijete ovo piće, zlatnu čašu možete ponijeti sa sobom.
Nedaleko od ovog hotela nalazi se najveća (a vjerovatno i jedina) kolekcija statua zlatnih konja urađenih u prirodnoj veličini. Vladar Dubaija, šeik Mohamed je, posvjedočili su mnogi, vrlo jednostavan čovjek koji šeta Dubaijem bez pratnje i telohranitelja.
U svom emiratu sve drži pod kontrolom i ne dozvoljava bahatost. Jedan od lokalnih stanovnika Dubaija ispričao je da šeik često obilazi sve institucije, ministarstva, firme. Radno vrijeme počinje u 08:30 sati i ukoliko šeik ne pronađe u to vrijeme radnika na svom radnom mjestu bez razmišljanja mu daje otkaz.
Žalili su mu se jednom da se dugo čeka na aerodromu (koji je, pogađate, najveći aerodrom na svijetu), za ulazak u Dubai i on je pozvao sve rukovodioce Aerodroma Dubai kod sebe u palatu.
U zakazano vrijeme sureta sa šeikom svi službenici su bili u palati, ali se šeik pojavio tek dva sata kasnije. Prisutne koji, po običaju i tradiciji, stoje sve dok ih vladar ne pozove da sjednu, upitao je da li im je bilo prijatno da čekaju.
Nakon što su rekli da nije bilo baš prijatno rekao im je: “Sad vidite kako je onima koji čekaju u redovima na aerodromu”. UAE je jedina zemlja na svijetu gdje je lokalno stanovništvo manjina.
Naime, u Dubaiju, na prijmer, živi dva miliona stanovnika. Od toga je 1,8 miliona stranaca (220 nacionalnosti) i samo 200.000 lokalnog stanovništva. Ne postoji način da dobijete državljanstvo UAE po bilo kojem osnovu izuzev da vam sam šeik da državljanstvo, a to se ne dešava. Zašto?
Lokalno stanovništvo ima sve pogodnosti
Lokalno stanovništvo uživa sve moguće povlastice koje možete zamisliti. Naprimjer, ukoliko se razboli neko od njih i potrebna mu je operacija ili liječenje bilo gdje u svijetu, šeik Mohamed plaća sve troškove i to ne samo pacijentu već i njegovoj porodici ukoliko žele da otputuju s njim.
Djeca “lokalaca” mogu studirati gdje god žele, na bilo kojem univerzitetu u svijetu. Jedna djevojka koja je u Dubaiju završila medicinu, za mjesto specijalizacije odabrala je jednu bolnicu u Minhenu (Njemačka). Šeik je ne samo platio njenu specijalizaciju već je i toj bolnici, kao donaciju, uplatio milion evra.
Svaki od “lokalaca” ima vilu od 250 do 500 metara kvadratnih, koju im je poklonio šeik Mohamed. Sam šeik živi u palati do koje vodi stotine metara dugačak drvored palmi, a oko kapije koja podsjeća na onu Trijumfalnu, slobodno se šeta na stotine paunova.
Do same palate se, naravno, ne može doći, ali dva puta godišnje, za vrijeme dva Bajrama, vrata svoje palače otvara vladar emirata Abu Dabi i tada svi mogu slobodnu ući, razgledati i biće im uručeno 100 darhama (oko 25 evra).
Dubai je rekorder i u nekim drugim stvarima poput visine jarbola za zastavu. Ovaj jarbol na kom ponosno vihori zastava UAE visok je 168 metara, a za njegovu izgradnju utrošeno je osam miliona evra.
Dubai se može pohvaliti i najvećim pogonom za desalinizaciju na svijetu, odnosno pretvaranje morske u pitku vodu.
Sedam traka autoputa simbol sedam emirata
Pravo je čudo i podzemna željeznica, metro, inače najpopularnije prevozno sredstvo za stotine hiljada radnika u Dubaiju. Izgrađena je u pustinjskom pjesku i ne možete da se ne divite znanju i vještinama građevinara koji su uspjeli da je izgrade na takvom tlu.
Nevjerovatan je poduhvat i autoput koji vodi od Dubaija do Abu Dabija. Riječ je o putu sa sedam traka koje simbolišu sedam emirata. Fascinantan je i tzv. Media City koji je dom za sve vodeće svjetske medijske kuće: CNN, Reutes, NBC…
Šeik Mohamed je svjestan da znanje gradi gradove i razvija zemlje te je u Dubai privukao najbolje IT stručnjake, arhitekte, ljekare, bankare, itd.
Svi oni dobijaju priliku da pokažu šta mogu i koliko mogu. I za kraj, u Dubaiju živi 18.000 milionera i hiljadu milijardera, što ga čini rekorderom i po ovom osnovu. Klix.ba