BEOGRAD, U Srbiji je za prvih osam mjeseci ove godine proizvedeno 509.906 tona mineralnih đubriva, što je za 3,32 odsto više nego u istom lanjskom periodu, ali je to ipak nedovoljno da podmiri domaću potrošnju, pokazali su podaci Privredne komore Srbije (PKS).
I pored rasta proizvodnje na više od pola miliona tona, mineralna đubriva će se u značajnoj mjeri morati i uvoziti, ukazali su u PKS, pošto je Srbiji dugoročno za povećanje prinosa svih kultura u agraru godišnje potrebno oko 1,5 do dva miliona tona mineralnih đubriva.
Govoreći o putu Srbije ka Evropskoj uniji, Vekoslav Šošević, sekretar Udruženja za hemijsku, farmaceutsku i gumarsku industriju i industriju nemetala PKS, naglasio je da se u procesu pregovaranja najviše posla baš očekuje u okviru poljoprivrede.
“Do tada treba da pomognemo firmama koje mogu da se oporave i da opstanu. Kada je riječ o proizvodnji mineralnih đubriva, rastu proizvodnje značajan doprinos dali su ”Azotara” u Pančevu, ”Zorka-Eliksir” u Šapcu i fabrika u Prahovu”, kazao je Šošević, a objavljeno je na sajtu PKS.
On je ukazao da je ova djelatnost zavisna od uvoza, ali je i izvozno orijentisana.
Za prvih devet mjeseci 2013. godine ostvaren je izvoz mineralnih đubriva od 53,3 miliona dolara, što je rast u odnosu na isti period prethodne godine za 6,9 odsto.
U istom vremenu ostvaren je i uvoz od 210,8 miliona dolara, što je manje za 26,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Izvoz je bio usmjeren ka zemljama CEFTA sporazuma i okolnim zemljama članicama EU, dok se uvozilo iz zemalja EU, Ruske federacije i Bjelorusije“, naveo je Šošević.
Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu dr Dragi Stevanović naglasio je da je Srbija zemlja u Evropi sa najmanjom potrošnjom mineralnih đubriva, a to je, kako je objasnio, i razlog zašto imamo niske prinose.
“Dakle, ako želimo da se približimo zemljama EU, potrebno je da tu potrošnju povećamo za tri do četiri puta“, kazao je Stevanović.
On je naglasio da nije dobro što smo u Srbiji, u vrijeme tranzicije, skoro potpuno ugasili industriju mineralnih đubriva.
Prema mišljenju Milana Kužnika, samostalnog savjetnika u Udruženju za poljoprivredu i prehrambenu industriju PKS, visoke prinose imaju oni proizvođači koji troše više mineralnog đubriva.
Prema njegovoj ocjeni, u Srbiji se sad godišnje, sa domaćom proizvodnjom i uvozom, troši najviše 800.000 tona mineralnih đubriva, što je nedovoljno. Tanjug