NJUJORK, Mnogi pojedinci vide Google kao produžetak sopstvene inteligencije, a ne kao alatku za pomoć.
Istraživanjem se došlo do zaključka da oni koji koriste pretraživače za odgovore, imaju visoko mišljenje o sebi i svojim sposobnostima
Informacione tehnologije obezbjeđuju instant odgovore na gotovo sva pitanja. Ali oslanjanje na pretraživač Google za provjeru činjenica i pronalaženje osnovnih informacija učinilo nas je zaboravnim, naveli su naučnici.
Takođe, mnogi pojedinci vide Google kao produžetak sopstvene inteligencije, a ne kao alatku za pomoć. Kao rezultat toga, sebe smatraju pametnima iako na internetu traže potrebne podatke.
Nizom testova, istraživači su otkrili da su učesnici imali veće šanse da se sjete informacija ako su povjerovali da ih nema na računaru. Oni koji su mislili da su podaci na kompjuteru, bili su više zaboravni, iako im je izričito rečeno da uskladište u mozgu određene informacije.
U drugom eksperimentu, tim Univerziteta Harvard tražio je od učenika da odgovore na pitanja, sa ili bez Google-a, a potom su ih zamolili da ocjene svoju inteligenciju. Došli su do zaključka da oni koji koriste internet imaju visoko mišljenje o svojoj inteligenciji, čak i veće od onih koji su davali odgovore iz glave. Umjesto dijeljenja informacije sa drugima, ljudi ih čuvaju u računarima ne oslanjajući se na tuđu memoriju.
– Internet zauzima mjesto ljudima koji su oko nas i služe kao spoljni izvori memorije, ali i smanjuju se naše kognitivne sposobnosti – zaključili su psiholozi Daniel Vegner i Adrian Vard sa Univerziteta Harvard, prenose agencije.