PEKING, Istraživači sa Univerziteta Stenford napravili su baterije koje će uskoro možda znatno duže trajati od običnih zbog svoje sposobnosti da se „popravljaju“.
Iako nećemo moći da ih fizički razbijemo i potom gledamo kako se sastavljaju pred našim očima, u unutrašnjosti ovih baterije dešavaće se nešto slično tome.
U pitanju su tehnike koje su razvijane u potrazi za snažnijim baterijama sa ciljem da se poveća gustina energije ali da forma baterije ostane ista.
Jedna od tih tehnika bila je ugrađivanje silikona u katode, što dozvoljava više energije ali za rezultat ima nestabilniju bateriju nakon nekoliko ciklusa punjenja.
Silikon je sklon pucanju kako se širi kada je snabdijeven elektronima kako bi se povećala snaga. Kada pukne, silikon nije više u stanju da drži napon.
Ovo je sada ispravljeno novim polimerskim premazom.
Istraživanje Čao Venga sa Univeerziteta Stenford i Huija VUa sa Univerziteta Tsinghua u Pekingu dovelo je do shvatanja da ukoliko namjerno prekinemo određene veze, hemijske veze će se ponovo privući.
Sudeći po profesoru sa Stenforda, Ženanu Baou, oni su otkrili da „silikonske elektrode traju 10 puta duže kada su premazane slojem polimera koji je u stanju da se sam popravlja, i koji je popravio sve pukotine u bateriji za svega par časova“.
U ovom trenutku, elektrode rade bez ikakvih problema do 100 punjenja, iako se naučnici nadaju da će nova tehnologija biti u stanju da uskoro izdrži do 500 ciklusa u telefonu, prenose agencije.