SARAJEVO, Pred Arbitražnim sudom pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH svake godine se broj sporova povećava za 20 odsto u odnosu na prethodnu godinu, izjavio je danas u Sarajevu predsjednik ovog suda Abedin Bikić.
Na seminaru pod nazivom “Arbitražno rješavanje sporova” Bikić je istakao da je ovaj način rješavanja problema između privrednih i trgovačkih društava puno efikasniji i jeftiniji, samim tim i brži od uobičajenog sudskog rješavanja, a posmatra se kao alternativni način.
“U posljednje dvije godine riješeno je više od 50 sporova. Arbitražni postupak, u odnosu na sudski, traje izuzetno kratko, do šest mjeseci, a nekada ga je moguće riješiti i prije”, pojasnio je Bikić, koji je i profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
On je dodao da je ovaj postupak mnogo jeftiniji, jer iza sebe nema glomazan sudski aparat, te naglasio da su arbitražne odluke pravosnažne, da se na njih nema pravo žalbe, kao i da se odmah izvršavaju, što je velika prednost.
Direktor Instituta za edukaciju Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić rekao je da sudski sporovi traju dugo, u prosjeku od pet do šest godina, što predstavlja veliki problem za privredne subjekte.
“Cilj je da našim privrednim subjektima omogućimo dostupnim i ovaj način rješavanja problema, a ova arbitraža je i pravna i pravična, kao što su to i sudski sporovi”, istakao je Hasić i dodao da je današnji seminar namijenjen advokatima, odnosno onima koji su direktno vezani za ovu problematiku.
Prema njegovim riječima, arbitraža bi se mogla primjenjivati u stečajnim postupcima koji traju izuzetno dugo, zatim u procesima između BiH i susjednih zemalja, u rješavanju pitanja vezanih za imovinu privrednih subjekata.
Hasić je rekao da je današnji seminar organizovan da bi se stvorio povoljniji poslovni ambijent i radi otklanjanja prepreka za biznis u BiH, te da će Komora u narednom periodu stimulisati ovaj način rješavanja problema. Srna